Świebodzice: Więcej pieniędzy na wymianę pieców

27 lutego 2018 14:23. Gminy Dolnego Śląska walczą z niską emisją. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Już nie 30.000 ale w sumie 100.000 zł przeznaczy w 2018 roku Gmina Świebodzice na walkę o czystsze powietrze w mieście. Na sesji w dniu 26 lutego Rada Miejska zdecydowaną większością głosów przyjęła zmiany w budżecie, zwiększające m. in. kwotę przeznaczoną na dotacje dla mieszkańców Świebodzic, chcących wymienić swoje ogrzewanie na ekologiczne.

Na ten cel przeznaczono dodatkowo 70.000 zł. Od 27 lutego można już pobierać wnioski o przyznanie dotacji. Dofinansowanie może sięgnąć 40 % kosztów kwalifikowanych wymiany, lecz nie więcej niż 3 000 zł. Uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice zakłada dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na:

• ogrzewanie gazowe
• ogrzewanie elektryczne
• olejowe
• pompy ciepła.

REKLAMA

Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem, groszkiem, itd. słowem wszystkim, co jest paliwem stałym. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja w mieszkaniu wszystkich źródeł ciepła, opartych na tym paliwie.

W koszty kwalifikowane do refundacji wlicza się: zakup i montaż nowego źródła ogrzewania, tj. kotłów, pieców z gwarancją, które zostały zamontowane i użyte po raz pierwszy, zakup, montaż, wymiana lub modernizacja instalacji wewnętrznej związanej z nowym źródłem ogrzewania i zakup, montaż wymiana lub modernizacja instalacji odprowadzania spalin niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania.

– Zainteresowanie wymianą ogrzewania jest duże. Już po pierwszych informacjach o uruchomieniu dotacji był duży odzew ze strony mieszkańców, stąd decyzja o zwiększeni kwoty – powiedział burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

Program antysmogowy rozłożony jest na 3 lata, w roku bieżącym przeznaczone na niego zostanie 100.000 zł, w roku 2019 – kolejne 100.000 zł, a w roku 2020 – 70.000 zł.  Burmistrz nie wyklucza zwiększenia tych kwot.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 lutego 2018 14:23
`