Dodano: 1 sierpnia 2023 10:01

Świebodzice. RIO uchyliła decyzję Radnych w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi miasta

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu uchyliła decyzję Rady Miejskiej w Świebodzicach w sprawie nieudzielenia absolutorium burmistrzowi miasta. Rada podjęła uchwałę pomimo wcześniejszej, negatywnej opinii RIO w sprawie nieudzielenia absolutorium.

Pomimo negatywnej opinii RIO przewodniczący Rady Miasta wnioskował o nieudzielenie absolutorium, a Radni, głosami opozycji, podjęli taką uchwałę. Burmistrz miasta nie ma wątpliwości, że chodzi tu wyłącznie o grę polityczną a nie merytoryczną ocenę realizacji budżetu:

– Czas było przywyknąć. Cztery lata nieudzielonego absolutorium, teraz po raz czwarty. Tak naprawdę emocje nie są tak ogromne jak pierwszy raz. Natomiast w dalszym ciągu regionalna izba obrachunkowa pokazuje, że radni nie działają merytorycznie, nie działają zasadnie, i że jest to wyłącznie polityczna gra. – powiedział naszemu reporterowi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

REKLAMA

Konflikt z radnymi osiągnął apogeum, kiedy radni odebrali burmistrzowi możliwość zaciągnięcia długoterminowego kredytu inwestycyjnego, jednocześnie przekładając na kolejne terminy posiedzenie rady, w których sami ten kredyt mieliby zaciągnąć. Doszło do tego, że dziś w Świebodzicach brakuje pieniędzy na bieżące wydatki

– Dziś w gminie mamy, można powiedzieć, tragiczną sytuację. Spływają faktury. Robimy kopie tych faktur i wysyłamy do radnych, że są faktury, które nie są płacone. Mam obawy, że wykonawcy, którzy są na inwestycjach, mogą zejść w pewnym momencie z placu budowy, bo po prostu nie płacimy im faktur. 

Konflikt burmistrza z radnymi trwa od lat. Posiadająca większość w radzie opozycja torpeduje niemal wszystkie inicjatywy burmistrza, niezależnie od tego czy są to sprawy inwestycyjne czy też związane z codziennym funkcjonowaniem gminy. W konsekwencji burmistrz wstrzymał wypłatę diet radnym oraz wynagrodzenia dla samego siebie.

Fot. DAI/ Dziennik Wałbrzych

Fot. DAI/ Dziennik Wałbrzych

Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także