Świebodzice. Radni nie zgodzili się na inwestycję. Co z 4,5 milionami złotych rządowej dotacji?

12 maja 2023 07:44. Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Świebodzicach miejscy radni nie zgodzili się na zaciągnięcie kredytu na budowę łącznika pomiędzy Osiedlem Piastowskim a drogą krajową nr 34. To może oznaczać konieczność zwrotu 4,5 miliona złotych rządowej dotacji. Budowa łącznika pomiędzy Osiedlem Piastowskim a drogą DK34 miała być częścią tak zwanej małej obwodnicy osiedla. Gmina pozyskała na ten cel 4,5 miliona złotych dofinansowania. Oferta była jednak niemal o 6 milionów złotych wyższa. Radni miejscy, pozostający w opozycji do burmistrza nie zgodzili się na zaciągnięcie w tym celu kredytu.

– Ja przekonywałem radnych, że to jest 6 milionów w wieloletniej prognozie finansowej na trzy lata. 2023, -4 i -5. Jeżeli my nawet te 6 milionów, które mamy dołożyć, rozłożymy na te trzy lata, to jest po 2 miliony złotych rocznie. Myślę, że jesteśmy nawet samo zdolni to zrobić. A zostałaby inwestycja na zawsze. – mówi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic zaznaczając, że Świebodzice są jedną z najmniej zadłużonych gmin w powiecie świdnickim.

Otwartym jednak pozostaje pytanie, czy gmina będzie musiała zrezygnować z 4,5 miliona rządowej dotacji:

REKLAMA

– Ja do końca nie składam broni, już mam umówione spotkanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Będę chciał tę promesę ratować, Pytanie na co – zobaczę. Pytanie jak? – nie wiem. Ale na pewno nie oddam tych pieniędzy z powrotem tak łatwo – zapewnia burmistrz Ozga.

Łącznie na inwestycje drogowe Świebodzice otrzymały prawie 15 milionów dofinansowania. Duża część z tych pieniędzy już została wydana – Wyremontowano lub trwają prace przy remontach ulic w Śródmieściu miasta. Rozpoczęto budowę tak zwanej małej obwodnicy Osiedla Piastowskiego. Łącznik z DK34 miał wyprowadzić ruch z osiedla. Decyzją radnych ta ostatnia inwestycja nie zostanie przeprowadzona.

Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Świebodzice. Konferencja prasowa. fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 maja 2023 07:44
`