Świebodzice. Od dziś bezpłatna komunikacja miejska, ale pojawi się strefa płatnego parkowania w centrum

15 maja 2019 14:12. Nowy, czwarty autobus we flocie komunikacji miejskiej Świebodzic. 11.01.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To bez wątpienia ukłon w stronę mieszkańców Świebodzic. Władze miasta zauważyły, że komunikacja miejska cieszy się w miasteczku małą popularnością, stąd decyzja o rezygnacji z pobierania opłat za przejazdy. To jednak nie koniec rewolucyjnych zmian. W zamian urzędnicy zapowiadają wprowadzenie strefy płatnego parkowania w centrum.

Obserwując przejazdy autobusów doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę autobusy wożą powietrze. Mieszkańcy nie korzystają. Są momenty, kiedy dzieci jeżdżą. Pytanie zatem co zrobić, gdy mamy zapchane miasto, no najlepiej zrobić bezpłatną komunikację, a w ślad za tym zrobić strefę płatnego parkowania – mówi Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic.

Urzędnicy przyznają, że do tej pory przychody ze sprzedaży biletów były znikome, a dodatkowo trzeba było utrzymywać osoby, które będą je sprawdzać. Autobusy w Świebodzicach kursują na trzech liniach.

REKLAMA

Kolejny krok zmian to także prawdziwa rewolucja. Do tej pory w Świebodzicach nie było strefy płatnego parkowania.

Burmistrz Świebodzic przyznaje, że w Rynku są zaparkowane auta, które stoją w danym miejscu czasami tydzień, a nawet dwa tygodnie, blokując tym samym możliwość dojazdu innym. Osoby, które przyjeżdżają i nie mają, gdzie zaparkować, rezygnują z odwiedzin centrum.

W momencie, gdy wprowadzimy strefę płatnego parkowania liczymy na to, że będzie rotacja samochodów, nie będzie tak zwanych śpiochów, które non stop stoją w naszym mieście, a zarazem ci mieszkańcy, którzy dojeżdżają do centrum, a mają bardzo blisko, zostawią samochody w domu – dodaje Ozga.

Zgodnie z planami, centrum miasta i pierzeje znajdujące się przy Rynku będą objęte strefą płatnego parkowania. Pierwsza godzina postoju może kosztować złotówkę. Prawdopodobnie będą dostępne także abonamenty.

W tej chwili świebodzicki magistrat rozmawia z trzema firmami, które prezentują swoje parkomaty, głównie takie, które są zasilane energią słoneczną. W mieście mogłoby stanąć w sumie osiem urządzeń.

Po wprowadzeniu zmian, może zmienić się organizacja ruchu na ulicy Sienkiewicza. Zamiast parkowania w jodełkę, prawdopodobnie będzie obowiązywało tam parkowanie równoległe.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 maja 2019 14:12
`