Dodano: 15 marca 2022 11:35

Świdnica. Zaczyna nam wszystkiego brakować. Uchodźców jest coraz więcej – przyznają wolontariusze

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Paczki wychodzą natychmiastowo. My robimy pakiety żywnościowe, chemiczne, pakiety dla dzieci. Coraz więcej produktów nam brakuje – mówi Magdalena Wróblewska z punktu pomocy uchodźcom w Świdnicy. W tym mieście do tej pory zarejestrowało się ponad 1,6 tysiąca osób, które po 24 lutego przyjechały z Ukrainy. Wolontariusze przyznają, że uchodźców jest z dnia na dzień coraz więcej, a magazyn zlokalizowany przy ulicy Długiej 33 zaczyna świecić pustkami, stąd apel o pomoc. Brakuje podstawowych, najpotrzebniejszych produktów.

Na początku był ogromny entuzjazm ludzi. Dostaliśmy ogromne ilości darów i myśleliśmy, że wystarczą nam na bardzo długo. Okazuje się jednak, że one się kurczą w tempie zastraszającym. Niestety widzimy też, że część osób, która otrzymała pomoc wraca po nią ponownie. Też nie zostawiamy ich bez niczego – mówi Magdalena Okniańska, kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych świdnickiego magistratu.

Potrzeby zmieniają się każdego dnia i aktualnych informacji warto szukać na funpage`u Świdnickich Organizacji Pozarządowych. Tam codziennie pojawia się post dotyczący potrzeb na daną chwilę. Cały czas potrzebna jest jednak żywność długoterminowa, chemia gospodarcza, pościel czy kołdry.

REKLAMA

Nie zawsze musi to być kasza i makaron, dlatego, że nie zawsze te osoby mają to gdzie ugotować. Bardziej potrzebna jest żywność w słoikach. Gotowe zupy, pulpety, gołąbki, zupki „gorące kubki”. Makarony i kasze też się przydadzą, ale w dłuższym okresie czasu – dodaje Okniańska.

Gotowe posiłki łatwiej także wysyłać w transporcie na front na Ukrainie, gdzie trwają walki i warunki także są bardzo trudne. Dary można zostawiać w punkcie przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy od poniedziałku do piątku od godziny ósmej do dziewiętnastej.

Świdnicki punkt pomocy uchodźcom przy ulicy Długiej 33 działa od 28 lutego. To tu uchodźcy mogli się w ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrować, zapytać o możliwość kwaterunku i otrzymać pomoc materialną. W Świdnicy do tej pory zarejestrowało się ponad 1,6 tysiąca uchodźców.

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Fot.:DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także