Dodano: 27 marca 2023 19:28
Świdnica. Ponad 100 osób na starcie endobiegu
Tematy: endometrioza świdnica
Ponad 100 osób stanęło na starcie Endobiegu – imprezy mającej na celu rozpowszechnienie informacji na temat endometriozy – dokuczliwej choroby dotykającej coraz więcej kobiet.
Warto podkreślić, że na trasę, wyznaczoną po wyjątkowo malowniczych ścieżkach parku centralnego w Świdnicy wybiegły nie tylko panie. Na starcie zameldowali się też panowie, wspierający kobiety w ich działaniach edukacyjnych. Imprezie towarzyszył niewielki piknik.
– To ważne i potrzebne, żeby kobiety rozumiały co dzieje się z ich ciałem gdy nagle boli, gdy nagle pojawiają się objawy bardzo nietypowe. Przypomnę, że endometrioza kończy się bardzo często bolesnymi, bardzo rozległymi operacjami i może odebrać kobiecie nie tylko komfort życia, ale może odebrać płodność – powiedziała naszemu reporterowi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która co prawda sama nie biegła, jednak obecna była na starcie imprezy od początku do samego jej końca,.
Poza endobiegiem w weekend w Świdnicy stanął też cytobus. Każda kobieta mogła wykonać całkowicie bezpłatnie badania na obecność raka szyjki macicy.
– Badania przeprowadzana w cytobusie są bezpłatne, bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. W akcji mogą wziąć udział wszystkie panie od 26 do 59 lat. – wyjaśnia Miachł Zastawny, koordynator świdnickiej odsłony akcji rak chadza wspak.
Endobieg to druga taka impreza z rzędu, organizatorzy zapowiadają, że na pewno nie ostatnia. Cytobus w najbliższych dniach spotkać można w miejscowościach koło Świdnicy, między innymi w Żarowie.
Zobacz także
- Po śmierci nadal pomagali innym. Zmarli policjanci z Wrocławia byli dawcami organów
- 20 zatrzymanych. Dolnośląska policja rozbiła grupę przemycającą narkotyki
- Może być ślisko. IMGW ostrzega przed gołoledzią
- Wałbrzych. Szlachetna Paczka szuka darczyńców! Kilkanaście rodzin wciąż czeka na pomoc
- A4 zablokowana. Bus uderzył w pługosolarkę. Jedna osoba zginęła
- Nie wybuchaj. Kochaj. Słuchaj. Stop przemocy!
Najczęściej czytane
Boguszów-Gorce. TIR zablokował wyjazd z parkingu, pod centrum handlowym utknęli ludzie
Szczawno-Zdrój. Wigilia w uzdrowiskowej spółce. Prezes podsumował rok
Tak ma przebiegać S5 z Sobótki do Bolkowa. GDDKiA wskazuje swój wybór
Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski
Uwaga. Bardzo niebezpiecznie na drogach. Rano TIRy zablokowały skrzyżowanie na Uczniowskiej/Wrocławskiej/de Gaullea