Dodano: 27 marca 2023 19:28

Świdnica. Ponad 100 osób na starcie endobiegu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Ponad 100 osób stanęło na starcie Endobiegu – imprezy mającej na celu rozpowszechnienie informacji na temat endometriozy – dokuczliwej choroby dotykającej coraz więcej kobiet.

Warto podkreślić, że na trasę, wyznaczoną po wyjątkowo malowniczych ścieżkach parku centralnego w Świdnicy wybiegły nie tylko panie. Na starcie zameldowali się też panowie, wspierający kobiety w ich działaniach edukacyjnych. Imprezie towarzyszył niewielki piknik.

To ważne i potrzebne, żeby kobiety rozumiały co dzieje się z ich ciałem gdy nagle boli, gdy nagle pojawiają się objawy bardzo nietypowe. Przypomnę, że endometrioza kończy się bardzo często bolesnymi, bardzo rozległymi operacjami i może odebrać kobiecie nie tylko komfort życia, ale może odebrać płodność – powiedziała naszemu reporterowi prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która co prawda sama nie biegła, jednak obecna była na starcie imprezy od początku do samego jej końca,.

REKLAMA

Poza endobiegiem w weekend w Świdnicy stanął też cytobus. Każda kobieta mogła wykonać całkowicie bezpłatnie badania na obecność raka szyjki macicy.

– Badania przeprowadzana w cytobusie są bezpłatne, bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. W akcji mogą wziąć udział wszystkie panie od 26 do 59 lat. – wyjaśnia Miachł Zastawny, koordynator świdnickiej odsłony akcji rak chadza wspak.

Endobieg to druga taka impreza z rzędu, organizatorzy zapowiadają, że na pewno nie ostatnia. Cytobus w najbliższych dniach spotkać można w miejscowościach koło Świdnicy, między innymi w Żarowie.

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Fot. źródło: UM Świdnica

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także