Świdnica. PESEL dla uchodźców tylko dla 40 osób dziennie. Takie są możliwości urzędu. Obowiązuje system kolejkowy

17 marca 2022 13:54. Osoby czekające w Urzędzie Miasta w Wałbrzychu na wydanie numeru PESEEL. For.A. Pisarska / Dziennik Wałbrzychvv

Procedura wydania numeru PESEL dla osoby, która po 24 lutego przyjechała do Polski trwa blisko pół godziny. To oznacza, że Urząd Miejskie w Świdnicy w ciągu jednego dnia może przyjąć maksymalnie czterdzieści osób. Miasto zwraca także uwagę na fakt, że obsługiwane są tylko te osoby, które pobiorą numer do kolejki.

Świdnicki magistrat uruchomił dwa stanowiska do obsługi uchodźców z Ukrainy. Docelowo mają być cztery, a to ma, jak przekonują urzędnicy, wpłynąć na liczbę osób, którą można obsłużyć danego dnia.

Miasto złożyło wniosek do wojewody dolnośląskiego o doposażenie w odpowiedni sprzęt między innymi czytniki linii papilarnych, czytniki kart oraz do Ministerstwa Cyfryzacji o dostęp do systemu informatycznego – informuje biuro prasowe świdnickiego magistratu.

REKLAMA

W Świdnicy numer PESEL nadawany jest uchodźcom w Wydziale Spraw Obywatelskich, w pokoju numer 6 na parterze. Wzory wniosków dostępne są bezpośrednio na miejscu w urzędzie oraz na stronie um.swidnica.pl.

Wzory wniosków o nadanie numeru PESEL dostępne są w dwóch wersjach językowych: polsko-ukraińskiej i polsko-rosyjskiej. Trzeba je złożyć osobiście. W Świdnicy na miejscu pomocą służy tłumacz.

W imieniu małoletnich wniosek składa jeden z rodziców, opiekun tymczasowy lub osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem. Przy składaniu wniosków muszą być obecni małoletni od 12 roku życia, a także młodsze dzieci, które nie mają dokumentu tożsamości.

Co jest konieczne przy składaniu wniosku o PESEL?

– fotografia – taka jak do dowodu osobistego;

– dokument potwierdzający tożsamość;

– pobranie odcisków palców (nie dotyczy to dzieci do ukończenia 12 lat oraz osób, od których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 marca 2022 13:54
`