Dodano: 19 marca 2024 10:02
Świdnica. Największa dotacja na ratowanie Kościoła Pokoju w historii. Zobaczcie zdjęcia tej przepięknej świątyni
Tematy: kościół pokoju świdnica waldemar pytel
18 milionów złotych z programu FENIX dostał kościół pokoju w Świdnicy na renowację części wnętrza świątyni. To największa dotacja w historii zabytku. Do europejskiego programu, finansującego renowację obiektów z listy Unesco oraz wpisanych na prezydencką listę zabytków kultury, aplikowało zaledwie 35 obiektów, z których tylko 13 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z tej trzynastki. Zapytaliśmy proboszcza parafii na co pieniądze zostaną wydane:
– To, co chcemy zrobić, to przede wszystkim dokończyć południową stronę pierwszej empory. Tam, gdzie rzeczywiście turyści do tej pory nie mają wstępu, ale która jest niezwykle piękna, z różnego rodzaju lożami – większymi, mniejszymi. Będzie można zobaczyć wspaniałą snycerkę, ozdoby, to wszystko będzie odrestaurowane. Odrestaurowana zostanie też znajdująca się przy wejściu do kościoła sala chrztów, trzydzieści dziewięć wiszących tam portretów pastorów oraz najstarszy obiekt kościoła – chrzcielnica. – powiedział naszemu reporterowi biskup Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelickiej Kościoła Pokoju w Świdnicy.
W tym miejscu warto dodać, że wbrew pozorom Kościół Pokoju w Świdnicy to potężna świątynia. Ponad 1000 m2 i trzy emopory – czyli mówiąc potocznie: piętra – mogą pomieścić w sumie 7,5 tysiąca wiernych. Dziś turyści mogą zwiedzać jedynie parter świątyni.
– Poprzez konserwację pierwszej empory osiągniemy taki efekt, że turyści będą mogli zwiedzać tą pierwszą emporę i będą mogli z pozycji już góry popatrzeć na kościół. Muszę powiedzieć, że zyskuje to całkowicie inną perspektywę i będzie niesłychanie ciekawym doświadczeniem.
Kościół pokoju to dla konserwatorów studnia bez dna. Po zakończeniu prac, które rozpocząć się mają jeszcze w tym roku, do odrestaurowania pozostanie wciąż ponad 45% powierzchni kościoła, który od 2001 roku znajduje się na światowej liście zabytków UNESCO.
Zobacz także
- Wałbrzych. Umowa na projekt z Budżetu Obywatelskiego sprzed… 7 lat
- Wernisaż wystawy czasowej „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei”
- To trzeba poprawić w wałbrzyskim szpitalu. O swojej wizji opowiedziała pełniąca obowiązki dyrektora Jolanta Królak
- „Gramy dla Powodzian” już w ten weekend impreza charytatywna w Szczawnie Zdroju
- Nowe, wodorowe autobusy są już w Wałbrzychu. Pasażerowie skorzystają z nich dopiero za kilka miesięcy
- Po 10 000 zł nagrody za pomoc w ujęciu sprawców dwóch ataków na pociągi Kolei Dolnośląskich
Najczęściej czytane
- Wałbrzych. Polityczna awantura o porcelanę
- Wałbrzych. Komplikuje się sytuacja na budowie stadionu
- Zderzenie dwóch aut na Rondzie Niepodległości. Duże utrudnienia w ruchu. Są poszkodowani
- Wałbrzych. Ważne oświadczenie szpitala Sokołowskiego. Sprawa dotyczy koordynatora SOR-u
- Nowe fakty w sprawie wypadku na Rondzie Niepodległości. 73-latek pojechał pod prąd!