Świdnica. Na ulice miasta wyjadą elektryczne autobusy

14 września 2019 09:55. Podpisanie umowy na kupno dwóch elektrycznych autobusów. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Zamówienie jest już złożone, a autobusy powinny pojawić się na ulicach Świdnicy w maju przyszłego roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne kupiło dwa zeroemisyjne pojazdy. Elektryczne autobusy powstaną w fabryce Volvo we Wrocławiu.

Do Świdnicy przyjadą dwa w pełni elektryczne pojazdy. Nie będą one emitowały żadnych zanieczyszczeń. Nie będą także hałasowały. Pojazdy będą także niskopodłogowe, klimatyzowane i będą wyposażone w system informacji pasażerskiej.

Przymierzaliśmy się do tego eksperymentu dość długo. Patrzyliśmy na to, jak zmienia się technologia i koszty. Myślę, że to jest optymalny moment – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

REKLAMA

Elektryczne autobusy są ładowane na specjalnych stacjach. W trybie szybkiego ładowania potrzebują około sześciu minut. W nocy będą ładowane w wolniejszym trybie.

Praktycznie autobusy będą pokonywały 200 kilometrów dziennie i to jest taki dystan odpowiadający średniemu dystansowi, średniej linii komunikacji miejskiej w Świdnicy – Maciej Sylwanowicz, dyrektor do spraw rozwoju elektromobilności firmy Volvo Polska.

Każdy z dwóch autobusów będzie kosztował 2 mln 200 tysięcy złotych. To będą pierwsze, elektryczne autobusy w historii Świdnicy.

Przewidziane są do eksploatacji na dwóch liniach. Linii numer 1 i numer 6. Akurat pętla końcowa jest na ulicy Kopernika, blisko naszej bazy, tak aby autobusy miały szybki dojazd do ładowania – mówi Tomasz Kurzawa, prezes MPK w Świdnicy.

Do 2035 roku Świdnica chce mieć w swojej flocie dwanaście takich pojazdów, co oznacza, że połowa autobusów wyjeżdżających każdego dnia na ulice miasta będzie zero emisyjna.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 września 2019 09:55
`