Dodano: 25 września 2023 15:29

Świdnica. Na placu Lecha Kaczyńskiego stanie pomnik…. Bolka Świdnickiego

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Na placu Lecha Kaczyńskiego stanie pomnik Bolka II Świdnickiego. Pieniądze na te inwestycję gmina pozyskała z 6 edycji Polskiego Ładu.

O tym, że na skwerze Lecha Kaczyńskiego stanąć ma pomnik Bolka II Świdnickiego zadecydowali kilka lat temu świdniczanie. W przeprowadzonym przez miasto plebiscycie ten projekt zyskał największe poparcie.

To jest miejsce, gdzie archeolodzy w 70. latach odkryli ślady zamku średniowiecznego. Są tego mapy, są ślady w ziemi tego zamku i to by było otoczenie, gdzie on żył, pracował, i to takie piękne miejsce na osi takiej pomiędzy katedrą a tamtą częścią miasta. Taki trakt handlowy. – powiedziała mi Urszula Pawłowską z towarzystwa regionalnego ziemi świdnickiej, jedna z inicjatorek projektu. Budowa pomnika, przedstawiającego  dumnie stojącego władcę, przedstawionego w naturalnych rozmiarach przekroczyła możliwości finansowe stowarzyszenia. W prowadzonej w czasie pandemii zbiórce internetowej zebrano zaledwie 60 z ponad 600 potrzebnych tysięcy

REKLAMA

W związku z tym napisaliśmy taki właśnie wiosek, argumentując to nie tylko względami historycznymi, tylko tymi wartościami, które dla nas w Świdnicy są ważne. Ale też poprawą wizerunku miasta pod kątem turystycznym. No i wniosek został przyjęty pozytywnie. – To już Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Miasto na rewitalizację skweru Kaczyńskiego i budowę pomnika uzyskało ponad 1600 tysięcy rządowego wsparcia.  Prace rozpocząć się mają jeszcze w tym roku, a pomnik będzie gotowy pod koniec 2024 roku.

Fot. UM Świdnica

Fot. użyczone / UM Świdnica

Fot. użyczone / UM Świdnica

Fot. użyczone / UM Świdnica

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także