Świdnica. Miasto uchwaliło budżet na przyszły rok

9 stycznia 2024 07:00. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dochody miasta 340 mln złotych, wydatki – 363 mln zł i 23 miliony deficytu znalazło się w budżecie, jaki na 2024 rok przyjęli Radni w Świdnicy. Największym obciążeniem to wydatki oświatowe.

I to właśnie tam najwięcej pieniędzy będzie musiało dołożyć miasto. Z ponad 110 milionów złotych przeznaczonych na ten cel tylko 64 miliony to subwencja oświatowa. 62 miliony złotych przewidziano w tym roku na inwestycje.

Wśród tych zadań nowych to między innymi rewitalizacja Placu Grunwaldzkiego, przebudowa skweru Lecha Kaczyńskiego, zagospodarowanie rejonu ulicy Sudeckiej, rozbudował ulicy Kanonierskiej, Czereśniowej. To rozwój infrastruktury rowerowej w mieście, to termomodernizacja dwóch budynków – Szkoły Podstawowej nr 4, przebudowa teatru Miejskiego oraz modernizacja lodowiska Świdnickiego Ośrodka sportu i rekreacji oraz kilka zadań rozpoczętych w 2023 roku – wylicza Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miasta w Świdnicy.

REKLAMA

Największym obciążeniem dla budżety będzie pokrycie różnicy w między kosztami a subwencją oświatową, to jednak nie wszystko. Kolejnym dużym wydatkiem jest gospodarka komunalna i ochrona środowiska. Na te zadania zaplanowano 54 miliony złotych.

To między innymi wydatki związane z gospodarką odpadami, gospodarką ściekową, a także utrzymaniem zieleni, to również koszty oświetlenia, sprzątania ulic, dróg, realizacja programów związanych z ochroną powietrza i klimatu – dodaje rzeczniczka urzędu.

Ponad 51 mln złotych wyda Świdnica na komunikację miejską – utrzymanie autobusów, dworca, przystanków i transportu publicznego. 25 mln na pomoc zaplanowano na pomoc społeczną.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 stycznia 2024 07:00
`