Świdnica. Miasto kupiło 10 nowych autobusów elektrycznych

9 maja 2024 07:29. fot. użyczone

Tematy: 


Świdnica wydała 35 milionów złotych na zakup 10 nowych autobusów elektrycznych. Po jednej nieudanej próbie, przetarg został rozstrzygnięty, a zwyciężyła polska firma Solaris.

To była już druga próba Świdnicy w tym przetargu. Pierwsza, w której miasto chciało kupić 12 autobusów, zakończyła się bez rozstrzygnięcia. Zamówienie zredukowano o dwie sztuki i przetarg zakończył się sukcesem. Nowe autobusy wyjadą na ulice Świdnicy w przyszłym roku.

Wszystkie te autobusy będą w pełni niskopodłogowe i będą mogły zabrać na pokład co najmniej 75 pasażerów, z czego minimum 27 na miejscach siedzących. Nowe pojazdy, zgodnie z obowiązującymi standardami, będą klimatyzowane, monitorowane oraz wyposażone w system informacji pasażerskiej, kasowniki z funkcją biletomatu, porty USB oraz WiFi – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

REKLAMA

Dwa pierwsze elektryczne Solarisy wyjechały na ulice Świdnicy w 2020 roku. W kwietniu ubiegłego roku dołączyło do nich 6 kolejnych elektryków. Po tegorocznych dziesięciu, świdnickie MPK planuje dokupić jeszcze 3 długie, przegubowe autobusy – i wtedy po Świdnicy będą jeździły wyłącznie autobusy elektryczne.

Teraz, mając już osiem autobusów, które jeżdżą na liniach komunikacyjnych, połowę kilometrów robimy na elektrykach. Przy obecnych kosztach, średni koszt każdego przejechanego kilometra wynosi około 1,50 zł, w porównaniu do 2,10 zł do 2,20 zł, a być może nawet 2,50 zł na oleju napędowym – mówi Tomasz Kurzawa, prezes MZK w Świdnicy.

Co ważne, na jednym ładowaniu autobusy będą mogły pokonać ponad 200 kilometrów. Wyposażone w ładowarki pantografowe, będą korzystać z trzech już działających na terenie Świdnicy stacji ładowania i nie będą musiały zjeżdżać do bazy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 maja 2024 07:29
`