Dodano: 29 marca 2019 15:15
Świdnica miastem murali. Powoli stają się kolejną atrakcją turystyczną tego miasta
Tematy: świdnica
Tomasz Stańko, Irena Sendlerowa, Rafał Majka – to tylko niektóre z postaci będących bohaterami świdnickich murali. Niektóre mają niewiele ponad metr wysokości, inne – pokrywają całe fasady wielopiętrowych kamienic. Pojawiają się w coraz to innych punktach miasta i przyciągają rosnącą rzeszę turystów.
O tym, że „Świdnica może być miastem murali” w 2015 roku powiedział obecny wiceprezydent Świdnicy Szymon Cojnowski. Od tego czasu street art oficjalnie i na stałe zagościł w Świdnicy.
W ciągu ostatnich kilku lat powstało tam naprawdę kilka przepięknych, ogromnych murali
– Przyjeżdżają do nas wycieczki, które spacerują trasą tych murali – powiedział Dziennikowi Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy – Udało się nam zaprosić do współpracy zarówno znanych artystów z kraju, a nawet ze świata. Przede wszystkim musimy się pochwalić naszym lokalnym artystą – Robertem Kuklą, który robi przepiękne, niesamowite wręcz murale.
W Świdnicy, poza pracami lokalnych artystów, zobaczyć można murale spod ręki takich „tuzów” street-artu jak Robert Seikon z Gdańska. Jego wielki, geometryczny mural znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lodowiska. Jednak autorem większości murali jest świdnicki artysta Robert Kukla.
– Zaczęło się chyba od portretów moich synów – Andrzeja i Piotrka – który powstał podwórku pomiędzy ulicą Grodzką Makowską, czyli tam gdzie mieszkam. Kolejne prace to między innymi anioły z kościoła Pokoju. Później było kilka innych murali zamówionych przez miasto.
Kukla jest autorem murali związanych ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury i imprez tworzonych przez ŚOK. Portret Tomasza Stańki który bywał wielokrotnie na Świdnickich Nocach Jazzowych, mural poświęcony Festiwalowi Teatru Otwartego i Festiwalowi Bachowskiemu. Warto dodać, że to właśnie Kukla jest autorem kultowego już muralu Tomasza „Siwego” Wojnara, zmarłego w 2018 roku lidera punk rockowej grupy Defekt Muzgó.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W najbliższym czasie powstanie kolejna grafika, tym razem związana z wybitnym, polskim reżyserem.
– W Świdnicy odbyła się premiera filmu „Panna Nikt” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na premierze pojawił się sam reżyser oraz główne aktorki grające w tym filmie – mówi Anna Rudnicka dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury – Nawiązując do tej rocznicy chcielibyśmy upamiętnić to wydarzenie, które pozostało w sercach i w pamięci świdniczan – właśnie muralem Andrzeja Wajdy.

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Świdnickie murale. 28.03.2019 r. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!