Dodano: 31 maja 2024 09:59

Świdnica. Mężczyzna, który zniszczył mur przy kościele pokoju został skazany

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Warunkowy rok pozbawienia wolności i wysoka grzywna pieniężna – to kara za zniszczenia muru wpisanego na listę UNESCO kościoła pokoju w Świdnicy. Mężczyznę oskarżono o zniszczenie zabytki i znieważenie organu RP, czyli premiera Rady Ministrów.

Mieszkaniec Świdnicy, który w styczniu tego roku czarną farbą wymalował wulgarne napisy na zabytkowym murze kościoła pokoju został zatrzymany już kilkanaście godzin po swoim wybryku. Po zakończeniu postępowania prokurator skierował sprawę do sądu, z wnioskiem o ukaranie sprawcy

– Ta kara to warunkowy rok pozbawienia wolności z zawieszeniem na dwa lata, ponadto zobowiązaliśmy oskarżonoego do częściowego naprawienia szkody, oraz zobowiązano oskarżonego o zapłacenie nawiązki na Narodowy Fundusz Ochrony zabytków – wyjaśnia Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy.
Na wniosek prokuratury wyrok ma zapaść bez przeprowadzenia rozprawy, wyłącznie na posiedzeniu sądu.

REKLAMA

– Dlaczego tak zrobiliśmy? Dlatego, że oskarżony przyznał się do popełnienia tego czynu, wyraził żal, skruchę, częściowo naprawił szkodę. Dlatego uzgodniliśmy z nim określoną karę. 

Przypomnijmy. W styczniu tego roku kompletnie pijany mężczyzna wymalował czarną farbą na murze Kościoła Pokoju w Świdnicy hasła szkalujące premiera RP. Jego nazwisko powiązał z symbolami SS. Został zatrzymany już kilkanaście godzin po swoim wybryku.

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także