Dodano: 30 maja 2023 07:24
Świdnica. Już dziś wyjątkowy koncert w Kościele Pokoju
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
We wtorek, 30 maja, w Kościele Pokoju w Świdnicy z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbędzie się wyjątkowy koncert organowy, który ma być pokłonem w stronę osób, które już podjęły się niełatwego zadania pieczy zastępczej. Z drugiej strony wydarzenie ma zachęcić inne osoby do podjęcia takiej decyzji. O godzinie 18.30, w obecności rodziców zastępczych, ich wychowanków, pracowników społecznych największe dzieła organowe zagra para świdnickich muzyków – Zuzanna i Maciej Bator. Wstęp na koncert jest bezpłatny – a okazja i pretekst do jego wysłuchania – bardzo ważne.
W powiecie świdnickim aż 16 dzieci czeka na swoją rodzinę zastępczą. Spośród trzydziestki, jaka w 2023 roku decyzją sądu trafiła pod opiekę do placówek wychowawczo-opiekuńczych, ta szesnastka najbardziej potrzebuje pomocy.
Tymczasem chętnych jest niewielu, a środków do ich zachęcenia też jak na lekarstwo. Jak powiedziała Alicja Synowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, pomoc finansowa dla rodzin jest niewielka, spoczywa przede wszystkim na barkach samorządów, a dotacji na ten cel od rządu jak nie było, tak nie ma.
Pomimo tego pracownicy społeczni nie ustają w poszukiwaniu osób, chcących się podjąć roli opiekunów w ramach pieczy zastępczej. Nie ograniczają się już wyłącznie do powiatu świdnickiego. Ogłoszenia o naborze pojawiają się w całym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreślają pracownicy PCPR piecza zastępcza to dla zdecydowanej większości tych dzieci często jedyny sposób na odbudowanie więzi rodzinnych. To bezpieczeństwo, zaufanie, którego nie doświadczyły w rodzinnych domach. To alternatywa do pobytu w domach dziecka.

Zobacz także
- Park wodny w Jedlinie-Zdroju czasowo zamknięty. Uszkodzenie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem
- 41 incydentów o charakterze migracyjnym. Podsumowanie tygodnia kontroli na granicy z Niemcami
- Szczawno-Zdrój. Bezpieczniej dla pieszych, wolniej dla kierowców
- Skazani, ale wciąż na wolności. Policja szuka trzech mieszkańców regionu
- Motocykl zepsuł się na S3. Policjanci pomogli włoskiej turystce
- Świdnica. Trzecia w kolejce do tytułu Rowerowej Stolicy Polski
Najczęściej czytane
Cenny zabytek sakralny regionu znów zachwyci. Ruszyła konserwacja unikalnych fresków i ołtarzy
Wałbrzych. Główna ulica miasta zostanie zamknięta. Duże kłopoty dla mieszkańców
Tragedia na Sobięcinie. W pożarze zginęła jedna osoba
Nowa baza autobusowa za miliony. Zajezdnia ma kosztować 75 mln złotych
Zwiększony zrzut wody ze zbiornika w Lubachowie. Powód: prognozowane opady