Świdnica informuje, że jest zmuszona podnieś stawki opłaty za odbiór śmieci. Miasto podwyższa stawkę do tej obowiązującej chociażby w Wałbrzychu

25 listopada 2022 14:36. Młodzież ze szczkół ze Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha w ramach akcji sprzątanie świata zbierała śmieci na Wzgórzu Gedymina. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Znaczący wzrost kosztów obsługi systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta spowodował konieczność zmiany stawki opłaty za odbiór odpadów. Wszystkie wpłaty dokonywane przez właścicieli nieruchomości za transport, odbiór i zagospodarowanie odpadów powinny pokrywać koszty funkcjonowania systemu – informuje dziś biuro prasowe Świdnicy. Opłata została podwyższona do 35 złotych. W Wałbrzychu opłata tej wysokości obowiązuje już od kilku miesięcy.

Nowa stawka za wywóz odpadów w Świdnicy będzie obowiązywała od stycznia przyszłego roku. Skąd podwyżki?

Rozstrzygnięcie postępowań przetargowych przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku, na podstawie przepisów prawa zamówień publicznych, wpłynęły na kształt nowej stawki. Dla sektora I to wzrost cen o 40%, dla sektora II o 37% i dla sektora III o 60,5%. Wzrost kosztów paliwa, energii elektrycznej, płacy minimalnej oraz znaczący wzrost kosztów zagospodarowania odpadów przyczynił się do wzrostu ceny oferowanej przez wykonawców usługi transportu, odbioru i zagospodarowania odpadów z trzech sektorów miasta – informuje Świdnica.

REKLAMA

Miasto podkreśla także, że rosnące opłaty za wywóz śmieci wynikają także z braku rynku zbytów na surowce wtórne pozyskiwane z selektywnej zbiórki. To także efekt rosnącej opłaty środowiskowej, wzrostu płacy minimalnej, cen paliw czy energii elektrycznej.

Wszystkie te przyczyny spowodowały konieczność wprowadzenia podwyżki obecnie obowiązujących opłat, do której również została zmuszona Świdnica. I tak w projekcie uchwały zapisano, że w gospodarstwie domowym po podwyżce mieszkaniec zapłaci miesięcznie 35 zł (dotychczas była to kwota 29 zł). Jeżeli  właściciel  nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to zapłaci trzykrotną wysokość stawki, tj. 105 zł miesięcznie (dotychczas była to kwota 87 zł) – informuje biuro prasowe świdnickiego magistratu.

35 złotych za wywóz śmieci płacą także mieszkańcy Wałbrzycha, czy mieszkańcy domków jednorodzinnych w Marcinowicach. Wyższa opłata jest między innymi w Jeleniej Górze – 35,20 i Sobótce – 36 złotych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 listopada 2022 14:36
`