Dodano: 12 września 2023 11:30

Świdnica. Do 2025 roku wszystkie autobusy będą elektryczne

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Do końca 2025 roku wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Świdnicy mają mieć napęd elektryczny. Miasto już przygotowało infrastrukturę do ładowania, teraz potrzebne są autobusy. Program elektryfikacji transportu publicznego Świdnica zaczęła 3 lata temu. Dziś po ulicach miasta jeździ 8 takich wozów. W ciągu kolejnych 3 lat zakupionych ma być kolejnych kilkanaście sztuk.

– Była taka szansa, aby pozyskać pieniądze zewnętrzne, więc tak jak to zwykle w Świdnicy bywa, idziemy na maksa. Bierzemy co można i inwestujemy w ten tabor, bo tak jak podkreślałam na pewno zdrowszy, wygodniejszy, bardziej komfortowy jest autobus elektryczny niż autobus spalinowy.

– Teraz już przy posiadaniu ośmiu autobusów, które jeżdżą na liniach komunikacyjnych, połowę kilometrów robimy już na elektrykach. Na każdym kilometrze w tej chwili, średnio przy tych kosztach, bo się już tak podsumowuje, w układzie ostatniego miesiąca, w układzie ostatniego kwartału to koszt z rzędu złoty pięćdziesiąt. Na oleju napędowym dwa, dwa dziesięć, dwa dwadzieścia, a nawet, może za chwilę się okaże, że dwa pięćdziesiąt za każdy przejechany kilometr – powiedzieli kolejno prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Tomasz Kurzawa.

REKLAMA

W czerwcu Świdnica ogłosiła przetarg na zakup kolejnych 12 autobusów elektrycznych. Do końca 2025 roku ma tam jeździć 25 takich wozów, czyli 100% miejskiego taboru komunikacyjnego. W ubiegłym tygodniu oddano do użytku trzecią stację ładowania autobusów na terenie Świdnicy.

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także