Świdnica. Co piąty mieszkaniec miasta korzysta z biblioteki

6 marca 2024 07:15. fot. użyczone

Tematy: 


W Świdnicy, jak wynika ze statystyk, co piąty mieszkaniec miasta korzysta z biblioteki. Rocznie odwiedza ją 10 tysięcy osób, które mają do wyboru ponad 170 tysięcy tytułów. Po które tytuły sięgają najczęściej? Co wypożyczają? Oto odpowiedzi udziela dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewa Cuban.

Ten co piąty mieszkaniec to rzeczywiście dane statystyczne, ponieważ wśród tych 10 tysięcy czytelników znajdują się zarówno mieszkańcy Świdnicy, jak i sporej części aglomeracji wałbrzyskiej. Statystyki czytelnictwa skoczyły w górę w czasie pandemii i można powiedzieć, że poziom ten się utrzymał.

Mówimy przede wszystkim o książkach. Tak naprawdę każdy gatunek ma swoich amatorów, ale kryminały i fantastyka to najbardziej lubiane pozycje przez naszych czytelników. Ponadto nasi czytelnicy mają z czego wybierać, gdyż księgozbiór liczy 170 000 pozycji. Dlatego do nas przyjeżdżają czytelnicy nie tylko ze Świdnicy, ale z całej aglomeracji wałbrzyskiej i to jest nasz sukces – mówi Ewa Cuban, dyrektor świdnickiej biblioteki, do której zaglądają zarówno seniorzy, jak i młodzież.

REKLAMA

Spośród 170 tysięcy książek jest co wybierać – starsi sięgają po kryminały, beletrystykę czy biografie, młodsi – już nie tylko po książki.

Teraz bardzo popularne są komiksy oraz nasza stosunkowo nowa oferta – gry planszowe. Mimo że są dostępne od kilku lat, to w porównaniu z innymi bibliotekami to nadal nowość. Gry planszowe cieszą się dużym zainteresowaniem i z tego powodu nasi czytelnicy coraz częściej nas odwiedzają – dodaje dyrektor Cuban.

Statystyczny mieszkaniec Świdnicy czyta rocznie 1,5 książki. Są jednak wyjątki. Najaktywniejszy czytelnik świdnickiej biblioteki przeczytał w roku 2023 aż 548 książek, statystycznie 1,5 książki dziennie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 6 marca 2024 07:15
`