Dodano: 6 września 2023 10:17

Świdnica. Będzie nowa pętla autobusowa koło dworca kolejowego

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Przy ulicy Kolejowej w Świdnicy powstać ma nowa pętla autobusowa komunikacji miejskiej. MIejsce, które do tej pory było gruntowym klepiskiem zyska całkiem nowe funkcje. Miejsce po drugiej stronie torów do tej pory pełniło nieformalną funkcję parkingu dla osób podróżujących koleją. Dziś stanęła tam trzecia już stacja ładowania autobusów elektrycznych. To pierwszy krok do wybudowania pętli autobusowej, czy jak mówią urzędnicy – centrum przesiadkowego.

– To jest pewnego rodzaju ciągłość tego terenu. Mamy tuttaj zarówno odjazdy autobusów zamiejskich – a’la „pekaesowych”, mamy dworzec kolejowy, no i teraz jest ta część dla ludzi z poziomu komunikacji miejskiej. Realizujemy przecież przewozy pozamniejskie do gmin, z którymi współpracujemy. To w tym kierunku się rozwija i ten kompleks centrum przesiadkowego w tej chwili dopełniamy – powiedział Tomasz Kurzawa, prezes MZK w Świdnicy.

Zanim jednak przy ulicy kolejowej powstanie centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia, będą tam ładowały się autobusy elektryczne, których coraz więcej jeździ po Świdnicy:

REKLAMA

– To jest trzecia ładowarka typu pantografowego. Z punktu widzenia Świdnicy jest to już wystarczająco, jest pełna sieć ładowania szybkiego. Będziemy trenować, będziemy ćwiczyć, ale mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli mniejsze koszty dojazdów technicznych, bo to wszystko będzie wpięte w sieć rozkładów jazdy i tam, gdzie będą autobusy jeździć tam będą się od razu ładować. 

Dziś po Świdnicy jeździ 8 elektrycznych autobusów. Plan MZK jest taki, żeby do końca 2025 z taboru całkowicie wyeliminować autobusy z napędem spalinowym.

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Fot. Jacek zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także