Świdnica. Akcja „Wymiana ciepła”

22 grudnia 2023 10:13. fot. użyczone Urząd Miasta Świdnica

W Świdnicy koło świątecznej choinki przy Ośrodku Pomocy Społecznej stanął zadaszony wieszak. Jedni zostawiają tam kurtki i płaszcze, z których już nie korzystają, inni – te ubrania biorą. Nad wszystkim czuwają pracownicy socjalni.

Pracownicy robią tam codziennie porządek. Zabezpieczają pozostawione ubrania przed deszczem, śniegiem i wilgocią, porządkują pozostawioną odzież. Akcja, którą po raz pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno osób dających, jak i potrzebujących.

Muszę powiedzieć, że w roku ubiegłym wszystko było robione może bardziej dyskretnie. Jedni w dzień przynosili, a drudzy w nocy zabierali. Natomiast w tym roku jest to już takie – naturalnie do tego podchodzimy i tak powinno być – mówi Dorota Szyłobryt, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

REKLAMA

Co ważne – akcja skierowana jest do osób potrzebujących, nie tylko tych borykających się z problemem bezdomności. Trwa przez cały grudzień, a wieszak prawie nigdy nie jest pusty.

Są chwile przestoju, faktycznie widzimy, że nic nie ma. Wychodzimy z pracy, wisi 10 płaszczy czy kurtek, wracamy rano – nie ma już żadnej kurtki, po jakimś czasie pojawiają się następne – relacjonują pracownicy.

Na terenie Świdnicy funkcjonują 3 schroniska dla osób bezdomnych. Jest też punkt wydawania żywności, jadłodajnia. Straż miejska, przez 24 godziny na dobę, monitoruje miejsca niezamieszkane, które bywają zajmowane przez osoby bezdomne.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 grudnia 2023 10:13
`