Świdnica. 71-latek chciał zarobić na kryptowalutach. Stracił ponad 115 tysięcy złotych!

26 października 2022 20:49.

Do policjantów w Świdnicy zgłosił się mężczyzna, który padł ofiarą oszustów działających na rynku kryptowalut – informuje Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy. Mężczyzna miał stracić ponad 115 tysięcy złotych. Mundurowi ostrzegają i apelują o rozwagę i czujność! Oszuści najczęściej namawiają ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi urządzenia i dzięki niemu mogą zdobyć dane do konta bankowego. Kradną tak nie tylko oszczędności ofiary, ale także zaciągają kredyty.

71-latek, mieszkaniec powiatu świdnickiego zgłosił się do policjantów po tym, jak padł ofiarą oszustów.

Jak wynikało z jego relacji kilka dni wcześniej zadzwonił do niego mężczyzna z propozycją inwestycji w waluty. Rozmówca wskazał, że warunkiem przystąpienia do inwestycji jest wpłata na wskazane przez niego konto 1050 zł. 71-latek chciał zarobić więc zgodził się na propozycję. Wpłacił wskazaną kwotę i od tej chwili mógł obserwować swoje pieniądze, które każdego dnia wykazywały zysk – informuje policja.

REKLAMA

Kilka dni później z 71-latkiem skontaktował się inny mężczyzna, który stwierdził, że on od tej pory będzie jego doradcą finansowym. Poinformował także, że aby pomagać w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych musi mieć dostęp do urządzeń elektronicznych mieszkańca powiatu świdnickiego. Polecił zainstalowanie specjalnej aplikacji.

Ta specjalna aplikacja okazała się oprogramowaniem umożliwiającym zdalne sterowanie systemem operacyjnym przez Internet, po zainstalowaniu którego rzekomy doradca uzyskał dostęp do tego co działo się na urządzeniach poszkodowanego. Na przykład mógł kontrolować jego bankowość elektroniczną i zarządzać nią według uznania, co też uczynił jak się później okazało. W trakcie kolejnych rozmów o inwestycjach doradca namówił także 71-latka na przekazanie zdjęć aktualnego dokumentu tożsamości jakim był paszport – informuje policja.

Kilka dni później 71-latek zalogował się na swoje konto i odkrył, że zniknęły wszystkie jego oszczędności, na dodatek, na jego konto zaciągnięty został kredyt, który także wypłacono. Mężczyzna stracił ponad 115 tysięcy złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy pod żadnym pozorem nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach . Nie otwierajmy również podesłanych nam linków. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni – ostrzega policja.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 października 2022 20:49
`