Studenci wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na praktyce w wałbrzyskim GOPR

2 lipca 2019 09:54. Naczelnik Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR Łukasz Pokorski i studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 1.07.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

15 studentów ratownictwa medycznego z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęło wczoraj praktyki w stacjach Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR. To efekt współpracy, jaką wałbrzyscy ratownicy podjęli z wrocławską uczelnią. Dla wielu z tych młodych ludzi to pierwszy kontakt z ratownikami górskimi.

– Mieszkamy z dala od gór więc nie mieliśmy okazji widzieć ich w akcji. Mamy nadzieję, że uda nam się w jakiejś uczestniczyć. Zobaczymy jak przebiega cały proces, jakie są procedury – mówią zapytani przez nas o powody wyboru takiego rodzaju praktyk studenci. –  Interesują nas takie rzeczy, jakich nie można zobaczyć na uczelni albo o jakich uczymy się jedynie w praktyce. 

– To są studenci ratownictwa medycznego, z którym my ściśle współpracujemy. Te kontakty, także na poziomie prywatnym, są bardzo ważne  – mówi Łukasz Pokorski, naczelnik Wałbrzysko-Kłodzkiej Grypy GOPR. – Ich praca będzie przebiegała na poziomie dyspozytorów, SOR czy załóg karetek medycznych. Dlatego jest to ważne, żeby już od samego początku znać się osobiście, bo tak naprawdę dobra współpraca przebiega właśnie na tym poziomie operacyjnym. 

REKLAMA

Ratownicy górscy, dla których każdy wykwalifikowany ratownik jest na wagę złota, mają nadzieję na późniejszą współpracę ze studentami:

– My potrzebujemy cały czas młodych ratowników – mówi Łukasz Pokorski – Liczę na to, że może kilka z tych osób, które dziś gościmy zarazi się bakcylem ratownictwa górskiego i przyjdą do nas, będą chcieli być ratownikami GOPR-ru. Ratownicy z taką podbudową medyczną są dla nas bardzo cennym nabytkiem – dodaje naczelnik Pokorski.

Wśród wielu możliwości przyszłej pracy studenci nie wykluczają współpracy z GOPR:

– Mamy wiele możliwości pracy po studiach – w karetce, na SOR-ze,  jako przewodnik psa poszukującego. Praca w GOPR jest jedną z ciekawszych perspektyw – mówią studenci. – Górskie wypadki są inne niż takie miejskie. Zarobki nie są duże, ale to nam nie przeszkadza. 

Studenci podzieleni na 3 pięcioosobowe grupy wymiennie będą odwiedzali kolejne stacje GOPR w Wałbrzychu, Zieleńcu i Międzygórzu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 lipca 2019 09:54
`