Dodano: 30 grudnia 2021 14:09

Strzelać czy nie strzelać fajerwerkami? Zaskakująca odpowiedź wałbrzyszan

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Strzelać czy nie strzelać fajerwerkami? Od kilku lat co Sylwestra wraca to samo pytanie, która dzieli mieszkańców nie tylko Wałbrzycha. Strzelanie fajerwerkami o północy ma tylu zwolenników co przeciwników. O to, czy sylwestrową noc powinny rozświetlić wybuchające na niebie sztuczne ognie zapytaliśmy dziś wałbrzyszan.

Trzeba przyznać, że rozmowy z mieszkańcami nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie strzelać czy nie. Obie strony sporu mają własne, często wykluczające się racje i argumenty. Jedni przekonują o tym, że raz w roku można sobie pozwolić i inni załamują ręce nad przerażonymi czworonogami.

– Wiadome, że trochę jest nie fajnie, że psy się boją petard, bo właśnie o zwierzaki chodzi, ale fajnie jest popatrzeć przecież na te fajerwerki. / Z mojej strony fajerwerków nie będzie, ja tak powiem. / Znaczy tak – nie mam zwierząt, ale znajomi mają. Wiem jak to wygląda, sama mam małe dziecko jestem też przeciwko. / Co rok strzelam i zawsze strzelam – tak odpowiadali dziś na pytanie o fajerwerki mieszkańcy Wałbrzycha, z którymi rozmawialiśmy na Piaskowej Górze

REKLAMA

Michał Niewiadomski, kierownik wałbrzyskiego schroniska dla zwierząt potwierdza, że część zwierząt rzeczywiście ciężko reaguje na huki petard. Podkreśla jednak, że na wszystko jest sposób, a tak długo. jak długo fajerwerki będą dozwolone prawem tak długo rozbłyskiwały będą na sylwestrowym niebie.

– Właściwie jedyną formą pomocy takim zwierzętom jest zapewnienie, z jednej strony bezpiecznego, w miarę cichego miejsca, ale także wejście z jakąś farmakologią – powiedział Michał Niewiadomski.

Mój rozmówca przypomina także, że decydując się na sylwestrowy spacer z czworonogiem w w góry warto zadbać o odpowiednie zapięcie psa. Wystraszony może zerwać się ze smyczy i po prostu uciec. Odnalezienie takiego psa w nocy, w górach, może nastręczyć wielu problemów.

Sylwestrowe fajerwerki nad Podzamczem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Sylwestrowe fajerwerki nad Podzamczem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Sylwestrowe fajerwerki nad Podzamczem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także