Dodano: 27 listopada 2024 07:41

Strefa Sowa nasi goście to prawdziwi odkrywcy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Nasi goście to prawdziwi odkrywcy!

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Wałbrzychu działa już dwa lata – i to nie bez sukcesów! Współpraca między Starą Kopalnią, Centrum Nauki Kopernik i Ministrem Nauki zaowocowała powstaniem miejsca, które codziennie przekonuje mieszkańców, że nauka może być przyjemna i bardzo inspirująca. O tym, jak lokalne centrum nauki wpływa na swoich gości, rozmawiamy z Halszką Lisińską, specjalistką do spraw edukacji w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.

W Waszej Strefie SOWA jest 18 stacji badawczych, przy których można badać różne zjawiska, np. działanie siły grawitacji, pamięć sensoryczną, przewodnictwo kostne. Czy lokalne centrum nauki jest potrzebne w Waszym mieście?

REKLAMA

Bardzo. To miejsce z nowatorskim podejściem do edukacji – ekscytujące i angażujące. Przede wszystkim u nas odwiedzający nie zwiedzają, a działają. W Strefie SOWA nauka zachodzi w sposób aktywny, czyli poprzez samodzielne eksperymentowanie przy naszych stacjach badawczych. Można zmieniać ich parametry, obserwować, poprawiać ustawienia. Uczymy się tu wyciągać wnioski, testować różne rozwiązania, kreatywnie myśleć, nasi goście to prawdziwi odkrywcy!

A kto odwiedza Waszą Strefę SOWA?

Mamy to szczęście, że pracujemy w bardzo ciekawym miejscu, które przyciąga różne grupy odbiorcze. W Starej Kopalni prowadzimy różnorodne, ciekawe zajęcia – są tu zajęcia górnicze i ceramiczne, czyli czarne złoto i białe złoto Wałbrzycha, oraz część naukowa – czyli nasza SOWA. Od początku myśleliśmy o lokalnym centrum nauki, jako o przestrzeni atrakcyjnej dla wielu grup odbiorców. Chętnie odwiedzają nas szkoły, bo nauczyciele mają tu szansę w praktyce pokazać swoim podopiecznym, na czym polega chociażby siła grawitacji, trzecia zasada dynamiki czy efekt żyroskopowy. Seniorzy znajdują tu bardzo ciekawe dla siebie stanowiska i wyzwania – najbardziej lubią konstruktorskie zadania w Majsterni i logiczne zagadki przy Matematycznych puzzlach. Osoby z niepełnosprawnościami czują się u nas bardzo swobodnie, ale też przychodzą całe rodziny, na wspólne eksperymentowanie. Miło jest patrzeć, jak ludzie spędzają tu czas na mądrej rozrywce, dzięki której ćwiczą kreatywność, krytyczne myślenie czy umiejętność rozwiązywania złożonych problemów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przez dwa lata działania Strefy SOWA w Wałbrzychu był już u Was średnio co czwarty mieszkaniec miasta. To imponujący wynik. Zdaje się, że nie tylko bacznie przyglądacie się zainteresowaniom i potrzebom swoich gości, ale także dobrze je rozumiecie.

Zależy nam, aby nasi goście nie tylko do nas przyszli, ale też, aby do nas wracali. Starą Kopalnię odwiedzają osoby z całego regionu. Nasz zespół stara się, aby oferta była atrakcyjna. To dlatego planując różne działania chętnie korzystamy z kalendarza świąt nietypowych, to dla nas inspiracja, ale też i pretekst do świętowania. W lipcu obchodziliśmy Dzień chemika, podczas którego samodzielnie zrobiliśmy wybuchający wulkan i badaliśmy odczyn pH za pomocą soku z czerwonej kapusty, z kolei w sierpniu był Dzień księżyca i Kasia Nawrocka, nasza wałbrzyska Ambasadorka Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska i animatorka w Strefie SOWA, zaprojektowała świetne zajęcia, podczas których uczestnicy poznają sekrety gwiazd i planet oraz budują makietę Układu Słonecznego i rakiety kosmiczne. Te zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, więc weszły na stałe do naszej oferty edukacyjnej i od teraz Dzień chemika obchodzimy zawsze podczas warsztatu Pozytywne reakcje, a Dzień księżyca na zajęciach Wyprawa w kosmos. Dla najmłodszych mamy też zajęcia sensoryczne, a dla starszych warsztaty architektoniczne, w trakcie których uczestnicy pracują projektowo. To działania nastawione w dużej mierze na współpracę, planowanie, projektowanie, komunikację, może nawet odkrywanie w sobie umiejętności przywódczych. Wiemy, że SOWA może zainspirować każdego!

 

Więcej informacji o Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Wałbrzychu

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.

fot. użyczone SOWA Wałbrzych

fot. użyczone SOWA Wałbrzych

fot. użyczone SOWA Wałbrzych

fot. użyczone SOWA Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także