Dodano: 27 lipca 2022 09:00

Strażacy alarmują: Czad szczególnie niebezpieczny w czasie upałów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


A teraz ostrzeżenie od strażaków, którzy w tegoroczne lato wyjątkowo często wyjeżdżają do interwencji związanych z emisją tlenku. Zatrucia, które kojarzymy głównie z okresem grzewczym, występują szczególnie często w czasie upałów. Z wyjaśnień strażaków wynika, że gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Gromadzi się w nich ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli po prostu braku ciągu.

– Może się okazać, że spaliny będą wracały bezpośrednio do pomieszczenia. To jest właśnie taki okres, gdzie przy bardzo wysokiej temperaturze możemy być narażeni na duża ekspozycję tlenku węgla – wyjaśnia st. kapitan Tomasz Kwiatkowski z Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

Tylko w ubiegłym tygodniu wałbrzyscy strażacy podejmowali 3 razy interwencję w takich przypadkach. Na szczęście za każdym razem mieszkańców ostrzegła zamontowana czujka tlenku węgla:

REKLAMA

– Można się zastanowić ile takich sytuacji było dodatkowo, ile złego samopoczucia ludzie jest spowodowane tym, że tlenek węgla występuje w otoczeniu, a zrzucają to po prostu na gorąco i niekorzystne warunki. Jeszcze raz chciałbym ostrzec: tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny, nawet latem.

Strażacy ostrzegają – problem dotyczy wszystkich mieszkań, w których woda ogrzewana jest za pomocą kotłów gazowych. Zatrucia zdarzają się nie tylko w starym budownictwie.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także