Straż Pożarna ostrzega: cichy zabójca uderza zimą. Rośnie ilość przypadków zatrucia czadem.

9 stycznia 2016 10:14. Walbrzych, 17.10.2015. Straż pożarna przeprowadziła pozorowaną akcję gaszenia pożaru w bardzo trudno dostępnych pomieszczeniach Zamku Książ. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Co roku na przełomie jesieni i zimy w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Statystyki są zatrważające, corocznie czad zabija około 100 osób, a blisko 2 tysiące ulega podtruciu.

W Wałbrzychu 06.stycznia 2016 roku przy ul. Jana Karłowicza straży pożarna ratowała 2 osoby poszkodowane z powodu niesprawnego przewodu dymowego odprowadzającego spaliny z gazowego podgrzewacza wody. Przyczyną tragedii było zatrucie tlenkiem węgla.

Dzień później przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego kolejna interwencja straży: 5 strażaków i 2 karetki pogotowia ratunkowego ratowały 3 osoby podejrzane o zatrucie tlenkiem węgla. Prawdopodobna przyczyna wypadku: niesprawny podgrzewacz gazowy.

Zatrucia tlenkiem węgla (czadem) w głównej mierze mają miejsca w sytuacji gdy brak sprawnie działającej wentylacji, a mieszkańcy mają problemy z piecami, kuchenkami gazowymi oraz kominkami. Jak nietrudno się domyślić – jesień, zima i wczesna wiosna – to okres sprzyjający takim zdarzeniom.

REKLAMA

Do najczęstszych przyczyn zatrucia czadem należy nieodpowiednia wentylacja. Nowe, szczelne okna chronią przed chłodem, lecz przy ich wymianie zapomina się o innym systemie wentylacji w pomieszczeniu. Brak odpowiedniego ciągu w kominie lub zjawisko ciągu wstecznego (gdy dym zamiast wydostawać się na zewnątrz, wraca do pomieszczenia) może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie przewodów kominowych – spalinowych, wentylacyjnych oraz dymowych – co najmniej raz w roku.

Wg statystyk Straży Pożarnej Najczęściej do zatrucia czadem dochodzi w łazienkach z piecykiem gazowym.

Bardzo często ofiarami czadu są całe rodziny, dorośli i dzieci a to szczególnie mocno oddziałuje na opinie publiczną, pomimo tego ciągle spotykamy się z bezmyślnością i niefrasobliwym podejściem do tego tematu. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o rozwagę i bezwzględne dbanie o bezpieczeństwo swoich rodzin i własne.

Osoby regularnie podtruwane tlenkiem węgla mogą uskarżać się na częste bóle głowy, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia, utratę apetytu, pogorszenie węchu, bezsenność, przyspieszone tętno, drżenie mięśni, sine zabarwienie skóry. Długotrwałe wdychanie nawet małych ilości czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 stycznia 2016 10:14
`