Dodano: 28 września 2020 08:17

Stop Plastik. Wojewoda nie uchyla kontrowersyjnej uchwały Wałbrzycha

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


O tym, że wojewoda dolnośląski nie uchyli ostatniej uchwały rady miasta dotyczącej walki z jednorazowym plastikiem w Wałbrzychu informuje Radio Wrocław. – My mamy pewne wątpliwości, ale to są wątpliwości takie, które nie pozwalają nam unieważnić tej uchwały – mówi w stacji Jarosław Obremski.

Wojewoda dolnośląski na antenie Radia Wrocław docenia szlachetne intencje inicjatorów uchwały. Zapowiada jednak, że zwróci się z prośbą o interpretację przyjętych zapisów do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przypomnijmy, pierwszą uchwałę dotyczącą walki z jednorazowym plastikiem miejscy radni podjęli na początku roku. Ta zakazywała posiadania i używania produktów z jednorazowego plastiku na terenach należących do gminy. Wówczas wojewoda odrzucił przyjęte przepisy.

REKLAMA

Po kilku miesiącach, w sierpniu radni przygotowali kolejną propozycję. Ta mówiła o tym, że produkty z plastiku jednorazowego można mieć, ale na terenach należących do miasta ma obowiązywać zakaz ich „posiadania w sposób widoczny”. Uchwała ma dotyczyć wyznaczonych „Stref wolnych od jednorazowego plastiku”. Kar za złamanie przepisu jednak nie będzie.

Wspomnianymi strefami mają być obiekty sportowe, szkoły, przedszkola, place zabaw, obiekty kulturalne czy urzędy. W wyznaczonych i oznaczonych strefach zgodnie z propozycją zakazuje się w sposób widoczny posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Chodzi tu o plastikowe pojemniki na żywność, butelki, sztućce, talerze, słomki czy jednorazowe torby na zakupy. Zakazuje się także w sposób widoczny posiadania, używania, udostępniania czy sprzedaży napojów w plastikowych pojemnikach, czy jedzenia. Co to oznacza w praktyce? Będziemy mogli wejść na plac zabaw czy do szkoły z plastikową butelka, ale nie będziemy mogli trzymać jej w widocznym miejscu.

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

fot. archiwalna Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także