Starosta Kwiatkowski nie chce odpowiadać za błędy urzędników miejskich. Wnioskuje o zmianę nazwy powiatu [ROZMOWA]

26 czerwca 2023 13:54. Infografika. Starostwa Krzysztof Kwiatkowski / Starostwo powiatowe w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Czy Powiat Wałbrzyski zmieni nazwę na Powiat Sudecki? Taką propozycję złożył starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Starosta wałbrzyski chce poprzez zmianę nazwy podkreślić rozdzielność nie tylko administracyjną, ale i kompetencyjną urzędników Wałbrzycha – miasta na prawach powiatu od  urzędu powiatu Wałbrzyskiego. Starosta nie ukrywa, że wzoruje się na powiecie karkonoskim, przemianowanym  w 2020 roku z powiatu Jeleniogórskiego.

– I to rozwiązanie przyniosło skutek fantastyczny jednej i drugiej stronie. Jelenia Góra odzyskała swoją autonomię, już nikt nie kojarzy Jeleniej Góry z Karpaczem czy z okolicami, natomiast powiat karkonoski promuje się jako ten piękny powiat dookoła Jeleniej Góry. Współpracują ze sobą i myślę, że takie odróżnienie jest bardzo dobre. – powiedział w rozmowie z naszym reporterem starosta Krzysztof Kwiatkowski. 

REKLAMA

Dziś miasto na prawach powiatu Wałbrzych i powiat wałbrzyski mają siedziby w bardzo niewielkiej odległości od siebie. Dla wielu osób kompetencje obu instytucji  pozostają często niejasne i mylone. Bywa, że z prośbami o interwencję do urzędników starostwa zgłaszają się mieszkańcy Wałbrzycha.

– Chcę, żeby Powiat był odróżniany od miasta Wałbrzycha i na tym mi bardzo zależy. Chciałbym, żeby i moi mieszkańcy i mieszkańcy Wałbrzycha jasno wiedzieli, kto odpowiada za reprezentowanie ich na zewnątrz i realizację podstawowych zadań. 

Wniosek o rozpoczęcie prac nad zmianą nazwy zostanie jutro złożony przed zarządem powiatu. Jeśli zyska przychylność, kolejnym krokiem będą konsultacje społeczne i wni0osek do ministerstwa. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony powiat wałbrzyski nową nazwę będzie mógł przyjąć już od nowego roku.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 czerwca 2023 13:54
`