Dodano: 31 marca 2016 15:02
W Starej Kopalni odbyła się konferencja „Pracownia Miast” Gazety Wyborczej (update)
W Starej Kopalni odbyła się zorganizowana przez Gazetę Wyborczą konferencja Pracownia Miast. Wśród zaproszonych gości są prezydenci Wałbrzycha, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Gdańska, Świdnicy, Jerzy Owsiak, Filip Springer oraz Huub Droogh – holenderski planista przestrzenny. Konferencja w Wałbrzychu podsumowuje cykl 19 spotkań w 13 miastach, jakie odbywały się na terenie całego kraju od 2014 roku. Zdaniem organizatorów obiekt Starej Kopalni jak żaden inny w Polsce odpowiada idei spotkania, na którym omawiane są zmiany jakie zaszły w poszczególnych miastach, będące konsekwencją działań wypracowanych i dyskutowanych podczas obrad Pracowni.
Prezydenci Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa i Wałbrzycha debatowali o tzw Deklaracji Wrocławskiej, podpisanej na początku tego roku, dla której punktem wyjścia była odpowiedź na pytanie, czy w polskich miastach występuje problem braku tolerancji czy rasizmu. Zobowiązano się wówczas podejmować wzmożone działania na rzecz walki z przejawami ksenofobii i nietolerancji. Niestety, nie padły żadne konkretne deklaracje, nie podjęto wiążących decyzji. Teoretyczne rozważania zakończyło teoretyczne porozumienie.
Jerzy Owsiak w emocjonalnym wystąpieniu komentował zmiany zachodzące w mediach, kontrolę i cenzurowanie przez rząd telewizji publicznej. Najmocniej i w sposób najbardziej żywiołowy podkreślił fakt utraty przez Polskę i Polaków tożsamości narodowej, hejt i zupełny upadek szacunku do symboli narodowych jakimi były jeszcze do niedawna Solidarność, postaci Lecha Wałęsy i Jana Pawła II. Podkreślił także ogromną wagę samorządów lokalnych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i kształtowaniu małych ojczyzn, jakimi są dla mieszkańców ich miasta.
O problemach wyludniania centrów i miast jako takich na rzecz przedmieść mówił holenderski urbanista Huub Droogh, współautor m.in. projektu rewitalizacyjnego Bydgoszczy, doradca rządu Holandii ds. planowania przestrzennego. Wymienił korzyści i straty będące pochodnymi procesu powolnego przenoszenia życia na przedmieścia. Jego wystąpienie nie spotkało się niestety z zainteresowaniem włodarzy miast – pierwsze rzędy zajmowane przez prezydentów największych polskich miast świeciły pustkami, smutno górując nad poniewierającymi się po podłodze, pomiętymi kartkami z napisem „rezerwacja”. Szkoda, ponieważ to właśnie do nich holenderski urbanista skierował najważniejszą część swojego wykładu – zadając retoryczne pytanie „dlaczego w Polsce politycy niszczą i negują to, co zaczęli poprzednicy, nie zważając na to, czy ma to sens, czy nie”.
Kolejnym punktem konferencji była prezentacja wyników badań, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawdzili na podstawie zgromadzonych danych, jakie efekty przyniosła reforma administracyjna z 1998 r. Wnioski zaprezentowała Anna Kurniewicz z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej. Zatytułowała swoje wystąpienie: „Ból fantomowy czy realna strata – badania miast, które utraciły status wojewódzki”. Opierając się na przeprowadzonych badaniach poddała w wątpliwość wpływ utraty stołeczności przez byłe miasta wojewódzkie na ich degradację społeczną. Jej teorii mocno przeciwstawili się prezydenci – przedstawicie byłych miast wojewódzkich. Prezydenci Wałbrzycha, Kalisza i Bydgoszczy w emocjonalnych, choć mało konkretnych słowach bronili swojej, biegunowo różnej od przedstawianej przez Annę Kurniewicz tezy. Nie dało się jednak nie odnieść wrażenia, że argumentom naukowym przeciwstawiono wrażenia i doznania mocno emocjonalne.
Na konferencji nie pojawił się zapowiadany przez organizatorów Jerzy Buzek. Jego wystąpienie wyświetlono zostało na ekranie.
„Pracownia miast” to akcja społeczna „Gazety Wyborczej” poświęcona wyzwaniom, przed którymi stoją polskie miasta. Zorganizowana, by wspierać miasta, w których, jak mówią autorzy projektu; „jest czym oddychać, władza rozmawia z mieszkańcami, młodzi zostają, a starsi nie przeszkadzają, rewitalizuje się kamienice i więzi między ludźmi, a obcy nie czują się obco.”
Zobacz także
- Zieleniec. Świąteczny raport śniegowy
- Kierowcy, noga z gazu. Policyjna „beemka” is back
- Grudniowa sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego z uchwalonym budżetem na 2025 rok
- Czarna Góra – otwarte stoki narciarskie mimo jesiennej pogody
- Strefa czystego transportu. Mamy komentarz prezydenta
- Biblioteka i Centrum Kultury w Czarnym Borze oraz dyrektorka instytucji wyróżnione Nagrodą Starosty Wałbrzyskiego!
Najczęściej czytane
- Nowy park handlowy w Szczawnie-Zdroju. Kompleks ma powstać przy obwodnicy
- Wałbrzych. Nowy blok przy ulicy Traugutta. Mamy listę lokatorów!
- Sokołowsko. Zabytkowe sanatorium zalała woda. Straty wyliczono na 2,5 miliona złotych
- Wałbrzych. Wilk w Parku Jana III Sobieskiego? Mamy komentarz miasta
- Magdalena Stefańska nie jest już dyrektorem MOPS. Ośrodkiem kierowała sześć lat