Dodano: 10 listopada 2018 09:39
Stara studnia czy szyb wentylacyjny? Ekipa Piotra Kopra znowu w akcji
Tematy: zamek książ złoty pociąg
Czy po latach poszukiwań nastąpił przełom w temacie tunelu prowadzącego z 65 km linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych do Zamku Książ? Piotr Koper, który opowiedział światu legendę tzw Złotego Pociągu podjął kolejną próbę wyjaśnienia zagadki.
– Z każdym metrem w głąb będziemy wiedzieć więcej. Przypuszczamy, że jest to albo sucha studnia, albo szyb wentylacyjny tunelu prowadzącego do Zamku Książ – mówi w rozmowie z Dziennikiem Piotr Koper – Szyb ma średnicę 1,7 metra, od góry jest obudowa ceglana, a potem już lita skała.
Przez dwa dni udało się odkopać ponad 7 metrów szybu wydrążonego po środku ogromnej łąki nieopodal Zamku Książ. Ile jeszcze pozostało?
– Jeśli teoria o szybie wentylacyjnym potwierdzi się, to powyżej 50 metrów, twierdzi Piotr Koper. To ok 2-3 tygodni pracy, do której niezbędni potrzebni ludzie od robót wysokościowych. Tylko w taki sposób będzie można wydobywać rumousz budowlany z wąskiego szybu, jakim jest zasypany.
Historia miejsca jest bardzo niejednoznaczne. Jeszcze w latach 80 ceglana cembrowina wystawała pół metra nad ziemię. Nie wiadomo jednak, z jakiego powodu, mający niemal dwa metry średnicy szyb nie znajduje się na żadnych, nawet tych najstarszych planach.

Przez 3 kolejne lata Piotr Koper poszukiwał najpierw pancernego składu, potem już tylko tunelu kolejowego na 65 kilometrze linii kolejowej Wrocław Wałbrzych. Dzisiejsze prace prowadzone są z dala od tego miejsca.
– Na 65 kilometrze zakończyliśmy badania. Teraz trzeba tam przeprowadzić odwierty – mówi Piotr Koper – Przy dzisiejszych cenach rynkowych to koszt ok. 200 tysięcy złotych. Na to nas po prostu nie stać.
Czy nieoznaczony na planach szyb doprowadzi odkrywców do tunelu, zaczynającego się na 65 km, do którego mógł wjechać pancerny skład?
– Próbujemy tę zagadkę rozwiązać. Jeżeli moje przypuszczenia są trafne, to będzie nam łatwiej dostać się do tunelu tędy, niż przez 65 kilometr. Napewno dowiemy się, jakie było przeznaczenie tego szybu – może nie dziś, nie za tydzień – ale kolejna zagadka zostanie wyjaśniona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Dziesiątki opon wyrzuconych do potoku. O jesiennym problemie mówią aktywiści stowarzyszenia Czysty Wałbrzych
- Święto muzyki i odsłonięcie muralu 22 listopada w Filharmonii Sudeckiej
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Głuszycy. Miasto ogłasza nabór na wystawców
- Karambol na A4. Jedna osoba zginęła. Jezdnia w kierunku Wrocławia zablokowana
- Wałbrzych. Trzy rozbite auta na Sikorskiego. Jedna osoba trafiła do szpitala
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok