Stara Kopalnia ma już 4 lata

14 listopada 2018 09:07. Pracownicy i zaproszeni goście podczas spotkania z okazji 4 rocznicy otwarcia obiektu. 9.11.2018 r. Stare fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Stara Kopalnia w Wałbrzychu obchodzi swoje 4 urodziny. Miejsce, które stało się symbolem powstania z ruin i zniszczenia opartego przez stulecia na górnictwie miasta. Dziś mało kto pamięta, jak jeszcze dekadę temu wyglądał teren po byłej kopalni węgla kamiennego „Thorez”, mało kto przypomina też sobie ponury Wałbrzych z tamtych czasów. Mówi o tym Andrzej Partyka, były ratownik górniczy, obecnie przewodnik w Starej Kopalni:

Plan rewitalizacji obiektu i jego skala do dziś budzą kontrowersje. Koszt inwestycji, pierwotnie szacowanej na 30 mln złotych zamknął się astronomiczną wręcz sumą ponad 160 milionów. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej od samego początku uczestniczył w pracach nad projektem. Potem, już jako prezydent miasta, musiał zmierzyć się z wagą rozpoczętej, gigantycznej inwestycji:

Po trwających dwa lata pracach udało się zakończyć inwestycję, w której znalazło się miejsce między innymi dla Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. O swojej przygodzie ze Starą Kopalnią mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor WOK:

REKLAMA

Po 4 latach funkcjonowania Stara Kopalnia ma się całkiem dobrze: projekt rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni doczekał się wielu nagród i wyróżnień międzynarodowej rangi. O nowości i plany na przyszłość zapytaliśmy jej dyrektora, Jana Jędrasika:

Do wałbrzyskiej Starej Kopalni będziemy jeszcze wracać, przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami święta górników: Barbórki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 14 listopada 2018 09:07
`