Stanisław Grędziński Zasłużonym dla Miasta Wałbrzycha

3 kwietnia 2018 10:46. Stanisław Grędziński – zdobywca tytułu mistrzostw Europy w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4x400 m, Budapeszt 1966 r.

Tematy: 


Jednogłośną decyzją Rady Miasta Stanisław Grędziński – wybitny wałbrzyski lekkoatleta, olimpijczyk i reprezentant kraju uhonorowany został tytułem „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”.

Stanisław Grędziński urodził się 19 października 1945 r. w Ostrzycy (gmina Izbica, zamojskie). Lekkoatleta, 400-metrowiec. Olimpijczyk z Meksyku (1968), gdzie w sztafecie 4×400 m Polacy (partnerzy Jan Balachowski, Jan Werner i Andrzej Badeński) zajęli IV miejsce z identycznym czasem co ekipa RFN (3.00,5), której przyznano brąz. W wieku 21 lat został podwójnym mistrzem Europy w Budapeszcie (1966) w biegu na 400 m indywidualnie oraz w sztafecie 4×400 m. Srebrny medalista HME (Wiedeń 1970) w sztafecie 4×2 okrążenia (także Balachowski, Werner, Badeński).

Dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski na 400 m (1966 i 1969). Rekord życiowy na 400 m – 45,83 s. Karierę sportową zaczynał jako dobry koszykarz w Technikum Górniczym w Wałbrzychu. Wyróżniał się szybkością, stąd nauczyciel wychowania fizycznego i trener Andrzej Daszkiewicz skierował go na treningi lekkoatletyczne w Górniku. Tam przebojem wszedł do czołówki jurorów w Polsce w biegach przez płotki. Wkrótce wzięto go do biegu płaskiego na 400 m. Jego trenerem był Zygmunt Nowacki. W czasie odbywania służby wojskowej reprezentował barwy WKS Śląsk Wrocław. Ukończył Wydział Budownictwa na Politechnice Wrocławskiej.

REKLAMA

Jego żona – Małgorzata była mistrzynią Dolnego Śląska w sprincie i skoku w dal. Dwaj synowie, Tomasz i Jarosław, byli czołowymi sprinterami na Dolnym Śląsku w kategorii juniorów, a wnuczka Adrianna – do niedawna czołową sprinterką w grupie młodzików juniorów LKS Górnik Wałbrzych. Po likwidacji kopalń wałbrzyskich został trenerem i prezesem Jednosekcyjnego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Górnik Wałbrzych.

Stanisław Grędziński to bez wątpienia ikona sportu wałbrzyskiego. Jest powszechnie znany i szanowany. Udziela się na forum Stowarzyszenia Olimpijczyków Dolnośląskich.

Uczestnicy XIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968 r.). Od lewej: Jan Cych – WKS Śląsk (przedtem KS „Górnik Wałbrzych”) oraz wałbrzyszanin Stanisław Grędziński – 4 miejsce w sztafecie 4×400 m. Fot. użyczona / archiwum Kazimierza Niemierki

Stanisław Grędziński po zdobyciu złotego medalu na mistrzostwach Europy w Budapeszcie 1966 r. Fot. użyczona / archiwum Kazimierza Niemierki

Stanisław Grędziński – na starcie mistrzostw Europy, Budapeszt 1966 r. Fot. użyczona / archiwum Kazimierza Niemierki

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 kwietnia 2018 10:46
`