Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce! Rozporządzenie da możliwość ograniczenia podróży po kraju

12 marca 2020 13:33. fot. ilustracyjne / pixabay.com

Tematy: 


Dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych. To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczenia się, może zakazać i ograniczyć czasowo obrotu określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji i zakładów pracy  – poinformował minister zdrowia, Łukasz Szumowski w czasie konferencji prasowej.

Szumowski poinformował, że nadal jesteśmy na etapie próby powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Stąd decyzje o zamknięciu placówek oświaty i kultury. Minister zdrowia ponowił apel do młodzieży i zwrócił uwagę na to, że dwa najbliższe tygodnie to nie czas na zabawę, spotkania towarzyskie. To czas izolacji, jedynej skutecznej formy ochrony społeczeństwa.

Minister zdrowia przyznał, że zgodnie ze wszystkimi prognozami ekspertów, za moment będziemy mieli sto pacjentów chorych na koronawirusa, a w przyszłym tygodniu nawet tysiąc. Tempo w jakim będzie następował wzrost zachorowań zależne jest od zachowania społeczeństwa.

REKLAMA

Minister złożył także kondolencje rodzinie pierwszej, śmiertelnej ofierze koronawirusa. Podkreślił, że ta sytuacja pokazuje, że nie jest to zagrożenie hipotetyczne.

W Polsce jest w tej chwili ponad 1200 osób objętych kwarantanną. U blisko 50 potwierdzono obecność koronawirusa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 12 marca 2020 13:33
`