Stan zagrożenia epidemicznego staje się faktem. Wracają kontrole na granicach. Zamknięte restauracje, kawiarnie i część galerii

13 marca 2020 19:39. Mateusz Morawiecki Fot. screen Youtube

Tematy: 


O wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego na specjalnej konferencji prasowej poinformował Premier RP Mateusz Morawiecki. Ten ma obowiązywać od jutra. Wracają kontrole na granicy. Mają być zamknięte restauracje i część galerii handlowych. Zakaz spotkań w grupach powyżej 50 osób.

Kontrole na granice wracają na początek na 10 dni. Później ewentualnie na 20 dni, z możliwością przedłużenia do miesiąca. Polacy wracający z zagranicy będą przechodzić dwutygodniową kwarantannę.

Premier podkreślił, że większość przypadków zachorowań to tak zwane przypadki zaimportowane, stąd powyższa decyzja. Granice pozostają otwarte dla przepływu towaru. Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie ma obaw by zabrakło nam żywności, bo mamy odpowiednie nadwyżki.

REKLAMA

Rząd wstrzymuje międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Te zmiany zaczną obowiązywać w nocy z soboty na niedzielę.

Utrzymane zostaną czartery dla tych osób, które będą wracać z wyjazdów zza granicy. Każda osoba zostanie poddana indywidualnym procedurom.

Ruch kolejowy i lotniczy na terenie kraju będzie funkcjonował normalnie.

Polacy jadący z zagranicy samochodem muszą się liczyć z rygorystycznymi procedurami, by do minimum ograniczyć możliwość pojawienia się chorej osoby w Polsce.

Dyrektor WHO ogłosił stan pandemii, to pierwszy od 11 lat taki komunikat, który pokazuje, jak groźna jest sytuacja – mówił w czasie konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe pozostają otwarte, zapewniał w czasie konferencji szef rządu.

Od jutra będzie ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne mają być jedynie sklepy spożywcze, pralnie, drogerie czy apteki.

Tymczasowo zawieszamy działania innych sklepów, by nie generować ruchu i tłumu – mówił Morawiecki.

Zamknięte mają być także miejsca rozrywki, bary, restauracje, kawiarnie czy kluby. Premier podkreślił, że wszystkie te miejsca mogą świadczyć usługi na wynos, o ile mają takie możliwości.

Możliwości jakichkolwiek zgromadzeń są możliwe jedynie do pięćdziesięciu osób. Dotyczy to wszystkich miejsc, w których ludzie mogą się gromadzić. Te wytyczne dotyczą uroczystości religijnych czy wszystkich działalności samorządu.

Premier podziękował za zaangażowanie służbom medycznym. Zaznaczył, że obecne decyzje prawdopodobnie będą naśladowane przez inne kraje w Europie.

Zdaję sobie sprawę, że tego typu ograniczenia zmieniają życie milionów Polaków, ale są one konieczne – mówił Morawiecki.

Przesunięte mają być terminy niektórych spraw administracyjnych, w tym składania zeznań podatkowych.

Obostrzenia obowiązywać mają od północy przez następne 14 dni.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 marca 2020 19:39
`