Dodano: 20 listopada 2021 15:35

Srebrna Góra. W twierdzy trwa największy od 200 lat remont

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Przenosimy się do Srebrnej Góry, gdzie w zabytkowej twierdzy trwa największy od 200 lat remont. Za niebagatelne 17,5 miliona złotych odbudowywany i modernizowany jest gigantyczny fragment zabudowań fortecznych. Pracom przyglądał się nasz reporter Jacek Zych

W dawnych izbach żołnierskich hostel na 58 osób, restauracja i przeszklona sala multimedialna – to co dziś jest ceglanym rumowiskiem i halami bez stropów już za dwa lata zyska takie właśnie funkcje. Dziś trwają prace przygotowawcze do największego od dwóch wieków remontu napoleońskich fortyfikacji.

– W tej chwili odgruzowujemy, sortujemy cegłę tę historyczną, oczywiście, z przeznaczeniem do ponownego wmurowania. Gruz usypujemy, odtwarzając dawne nasypy obronne no i przede wszystkim musimy ustabilizować konstrukcję, bo to się wszystko sypie. Są miejsca, gdzie brakuje nam 5, 6 warstw cegieł. – powiedział Grzegorz Basiński ze Twierdzy Srebrna Góra.

REKLAMA

Właściwe prace ruszą dopiero w przyszłym roku i będą jednymi z najbardziej skomplikowanych, jakie do tej pory były wykonywane w srebrnogórskiej twierdzy:

– Musimy się wspomagać koparkami, operatorami o bardzo wysokich umiejętnościach, taśmociągi -bardzo długi ciągi taśmociągów, żeby wytransportować ten gruz z pomieszczeń, które są kilkanaście metrów poniżej. Trzeba odtworzyć stropy drewniane, bo przecież wszystkie belki zostały zaraz po wojnie usunięte. No i najbardziej spektakularną częścią jest zamknięcie takiej wnęki, która zamykała dziedziniec – tam były schody w jedną i drugą stronę – szklaną kubaturą.  

Pieniądze na remont i modernizację Twierdzy pozyskano z regionalnego programu operacyjnego. Projekt Wart 17 i pół miliona złotych dofinansowano w 80%. Prace potrwają co najmniej 2 lata. Rownolegle w Srebrnej Górze prowadzone są prace przy odtworzeniu nieudostępnionej do tej pory do zwiedzania części twierdzy. Te prace finansowane są z Funduszy Norweskich.

Twierdza w Srebrnej Górze. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Twierdza Srebrna Góra. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także