Sprzęt WOŚP każdego dnia ratuje życie w Wałbrzychu. Kolejny finał już w niedzielę

7 stycznia 2019 13:11. Respirator dla wcześniaków, jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń, zakupiony przez Fundację WOŚP dla oddziału dziecięcego i neonatologii Szpitala im. dra Sokołowskiego w Wałbrzychu. 7.01.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, który trafił w ciągu ostatnich lat do Wałbrzycha każdego dnia ratuje życie dzieci – przekonują lekarze ze Specjalistycznego Szpitala imienia doktora Alfreda Sokołowskiego. W ostatnim czasie Fundacja WOŚP przekazała między innymi lampy do fototerapii, z których korzysta większość noworodków trafiających na Oddział Patologii Noworodka i Niemowlęcia i bilirubinometry, które bezinwazyjnie pomagają w ocenieniu pracy wątroby. Wcześniej, jednym z droższych sprzętów był ultrasonograf, którego placówka nie była by w stanie sama kupić. W sumie do Wałbrzycha trafił sprzęt wart ponad 320 tysięcy złotych.

Pierwszy sprzęt z serduszkiem WOŚP pojawił się w Wałbrzychu w 2011 roku i był to wart ponad 80 tysięcy złotych respirator oscylacyjny. Rok później przekazano wart blisko 60 tysięcy złotych zestaw infant flow sipap. W 2013 dokonano najdroższego, wspomnianego już zakupu. To wart blisko 130 tysięcy złotych aparat USG.

– To są nowe sprzęty. Bardzo wysokiej klasy. Pozwalające nam na szybką diagnostykę wad wrodzonych, stanów zagrożenia życia. Także tutaj bez fundacji praktycznie byśmy nie mogli postępować, tak jak postępujemy i tak doskonale diagnozować i leczyć te dzieci. Ultrasonograf pracuje praktycznie na okrągło – mówi doktor Jacek Sokołowski, ordynator Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia w Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

REKLAMA

Dr Jacek Sokołowski prezentuje nowoczesny ultrasonograf – jedno z najkosztowniejszych urządzeń wśród sprzętu do leczenia noworodków, zakupiony przez Fundację WOŚP dla oddziału dziecięcego i neonatologii Szpitala im. dra Sokołowskiego w Wałbrzychu. 7.01.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Lekarze przyznają, że pomoc fundacji jest bezcenna, bo szpital, gdyby musiał, zapewne zakupił by nowoczesny sprzęt, ale bez wątpienia wygospodarowanie dużych kwot było by sporym wyzwaniem dla placówki.

– Fundacja wymieniła nam w tym roku aparat do przesiewowego badania słuchu. Cieszy nas to, bo badania są dokładniejsze. Przede wszystkim to wielka działalność fundacji, która sprawiła, że Polska jedynym państwem w świecie, które bada wszystkie noworodki pod kątem wad słuchu. Także jest to wielkie osiągnięcie fundacji. Od wielu, wielu lat kontynuowane. Teraz jest dalej podsycane przez wymianę sprzętu – dodaje doktor Sokołowski.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. W Wałbrzychu WOŚP zagra między innymi w Starej Kopalni. Hasło 27. finału brzmi „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W Polsce działa blisko pięćdziesiąt takich placówek.

Urządzenie do badania wzroku u noworodków, zakupione przez Fundację WOŚP dla oddziału dziecięcego i neonatologii Szpitala im. dra Sokołowskiego w Wałbrzychu. 7.01.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Urządzenie do przesiewowego badania słuchu u noworodków, zakupione przez Fundację WOŚP dla oddziału dziecięcego i neonatologii Szpitala im. dra Sokołowskiego w Wałbrzychu. 7.01.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 stycznia 2019 13:11
`