„Spektrum” i „Okiem Młodych” łączą siły. W Świdnicy szykuje się największy festiwal filmowy w regionie

29 marca 2019 10:51. Ceremonia otwarcia 3. Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Świdnica, 09.11.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Oba festiwale będą organizowane pod jedną marką, Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum z Konkursem Krótkich Metraży „Okiem Młodych”. – Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ obie imprezy miały dość podobny profil. Co prawda jedna dedykowana fabule, a druga dokumentowi, ale opierająca się na kinie artystycznym – mówi Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu Spektrum. Będzie dłużej, mocniej i więcej  – zapowiadają organizatorzy.

Organizatorzy przyznają, że decyzja o połączeniu była trudna, bo wiedzą, że oba festiwale maja wierną publiczność. Liczą jednak, że nowa formuła również przyciągnie, a dodatkowo wpłynie na finansową stronę festiwalu.

Liczymy na to, że taka nowa, silna marka, zbierająca to co najlepsze w dotychczasowych festiwalach będzie lepszą kartą przetargową w przypadku pozyskiwania środków. W ten sposób jesteśmy też ciekawszym, wiarygodniejszym partnerem do rozmów z reżyserami, aktorami i dystrybutorami filmów. Liczymy na to, że ta formuła się sprawdzi – mówi Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.

REKLAMA

Bez zmian pozostają kategorie konkursowe. Dalej organizowana będzie rywalizacja produkcji pełnometrażowych, znana ze wcześniejszego festiwalu Spektrum, gdzie będzie dziesięć filmów, a jurorem będzie festiwalowa publiczność. Do tego trzy konkursy krótkometrażowe w ramach „Okiem Młodych”: konkurs dokumentalny, fabularny i amatorski.

W konkursie amatorskim będą startować tylko ludzie do 21 roku życia i niebędący studentami szkół filmowych. Z założenia ten konkurs będzie skierowany to twórców polskich. Natomiast konkursy fabularny i dokumentalny będą miały charakter międzynarodowy. Już uruchomiliśmy nabór. Mamy już dzięki internetowi pierwsze zgłoszenia – mówi Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu Spektrum.

Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum był do tej pory największym w regionie świętem kina artystycznego, na którym pokazywano najciekawsze filmy mijającego sezonu w Polsce, Europie i na Całym Świecie. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” przez jedenaście lat służył przede wszystkim prezentacji kina młodych artystów.

Połączony festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 11 listopada. W programie zaplanowano pokazy pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Imprezę poprzedzą specjalne pokazy przedfestiwalowe, na których mają pojawiać się ludzie kina. Pierwszy seans zaplanowano w środę 17 kwietnia w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Widzowie obejrzą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”. Gościem specjalnym będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Adam Kruk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 marca 2019 10:51
`