Tematy: film okiem młodych spektrum Świdnica
Oba festiwale będą organizowane pod jedną marką, Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum z Konkursem Krótkich Metraży „Okiem Młodych”. – Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ obie imprezy miały dość podobny profil. Co prawda jedna dedykowana fabule, a druga dokumentowi, ale opierająca się na kinie artystycznym – mówi Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu Spektrum. Będzie dłużej, mocniej i więcej – zapowiadają organizatorzy.
Organizatorzy przyznają, że decyzja o połączeniu była trudna, bo wiedzą, że oba festiwale maja wierną publiczność. Liczą jednak, że nowa formuła również przyciągnie, a dodatkowo wpłynie na finansową stronę festiwalu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Liczymy na to, że taka nowa, silna marka, zbierająca to co najlepsze w dotychczasowych festiwalach będzie lepszą kartą przetargową w przypadku pozyskiwania środków. W ten sposób jesteśmy też ciekawszym, wiarygodniejszym partnerem do rozmów z reżyserami, aktorami i dystrybutorami filmów. Liczymy na to, że ta formuła się sprawdzi – mówi Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Bez zmian pozostają kategorie konkursowe. Dalej organizowana będzie rywalizacja produkcji pełnometrażowych, znana ze wcześniejszego festiwalu Spektrum, gdzie będzie dziesięć filmów, a jurorem będzie festiwalowa publiczność. Do tego trzy konkursy krótkometrażowe w ramach „Okiem Młodych”: konkurs dokumentalny, fabularny i amatorski.
– W konkursie amatorskim będą startować tylko ludzie do 21 roku życia i niebędący studentami szkół filmowych. Z założenia ten konkurs będzie skierowany to twórców polskich. Natomiast konkursy fabularny i dokumentalny będą miały charakter międzynarodowy. Już uruchomiliśmy nabór. Mamy już dzięki internetowi pierwsze zgłoszenia – mówi Lech Moliński, dyrektor artystyczny festiwalu Spektrum.
Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum był do tej pory największym w regionie świętem kina artystycznego, na którym pokazywano najciekawsze filmy mijającego sezonu w Polsce, Europie i na Całym Świecie. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” przez jedenaście lat służył przede wszystkim prezentacji kina młodych artystów.
Połączony festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 11 listopada. W programie zaplanowano pokazy pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych. Imprezę poprzedzą specjalne pokazy przedfestiwalowe, na których mają pojawiać się ludzie kina. Pierwszy seans zaplanowano w środę 17 kwietnia w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Widzowie obejrzą najnowszą produkcję Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”. Gościem specjalnym będzie Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli Hanki. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Adam Kruk.
Skończyłeś czytać? Zobacz najważniejsze aktualności z Wałbrzycha:
PRZEJDŹ DO STRONY GŁÓWNEJ →
Wałbrzych. Prywatni przewoźnicy jednak nie będą mogli korzystać z przystanków w Wałbrzychu
Kolejne utrudnienia między Starymi Bogaczowicami a Strugą. Drogę będą zamykać każdego wieczoru
Wałbrzych. Do końca tygodnia nowa sygnalizacja świetlna na Podzamczu
Głuszyca będzie miała nowy basen. Przebudowa ruszy po tym sezonie
Ulica Beethovena oficjalnie otwarta. Dawne tereny pokopalniane zmieniły się nie do poznania
Wałbrzych. Ulica Beethovena jak nowa
Pilny komunikat. Wody z kranu nie wolno pić w Jabłowie i części Czarnego Boru
Wybierasz się na Silent Disco? Redpoint przygotował specjalną ofertę
Region. Wypadek z udziałem konia. Nie żyje 18-miesięczne dziecko
Wirki. Wodę z dawnej kopalni „tankują” jak paliwo. Zobacz, jak działa niezwykły dystrybutor (WIDEO)