Dodano: 11 sierpnia 2021 11:29

Specjalne wagony na rowery chcą wprowadzić Koleje Dolnośląskie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wagony dostosowane do przewozu rowerów mają być dołączane do taboru przewoźnika. Koleje Dolnośląskie kupiły pięć wagonów. Wszystkie mają wyjechać na tory w czasie przyszłorocznego lata.

Od miesięcy przyglądamy się stale rosnącemu zainteresowaniu przewozem rowerów w naszych pociągach. Bez wątpienia wiąże się to nie tylko ze sprzyjającą cyklistom pogodą, ale też budową nowych ścieżek rowerowych w regionie. Chcemy ułatwić podróże rowerzystom i zwiększyć komfort przejazdu wszystkim naszym pasażerom. Dlatego jako pierwszy przewoźnik w Polsce postanowiliśmy uruchomić specjalne wagony, przeznaczone do przewozu rowerów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Każdy wagon liczy ponad trzydzieści metrów kwadratowych i pomieści około sześćdziesięciu rowerów. Wagony kosztowały blisko 200 tysięcy złotych.

REKLAMA

To rozwiązanie wymaga stosunkowo niedużych nakładów finansowych, a wydatnie zwiększy komfort pasażerów. Pokazują to przykłady z Austrii czy Czech, gdzie podobna oferta funkcjonuje z powodzeniem od lat – podkreśla Wojciech Zdanowski, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich. – Biorąc pod uwagę specyfikę naszego regionu, gdzie infrastruktura rowerowa jest stale unowocześniana i rozbudowywana, zakup i modernizacja wagonów cargo jest naturalną konsekwencją działań, wynikającą z potrzeb naszych pasażerów.

Składy, przy których pojawią się wagony będą miały dodatkową obsługę. Konrketne zasady załadunku i rozładunku zostaną przedstawione podróżnym po przeprowadzeniu analiz. Trasy, na których pojawią się wagony wybrane zostaną na podstawie danych związanych z popularnością wśród rowerzystów.

Koleje Dolnośląskie szykują specjalne wagony na rowery fot. użyczone / Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie szykują specjalne wagony na rowery fot. użyczone / Koleje Dolnośląskie

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także