Dodano: 11 sierpnia 2021 11:29

Specjalne wagony na rowery chcą wprowadzić Koleje Dolnośląskie

Wagony dostosowane do przewozu rowerów mają być dołączane do taboru przewoźnika. Koleje Dolnośląskie kupiły pięć wagonów. Wszystkie mają wyjechać na tory w czasie przyszłorocznego lata.

Od miesięcy przyglądamy się stale rosnącemu zainteresowaniu przewozem rowerów w naszych pociągach. Bez wątpienia wiąże się to nie tylko ze sprzyjającą cyklistom pogodą, ale też budową nowych ścieżek rowerowych w regionie. Chcemy ułatwić podróże rowerzystom i zwiększyć komfort przejazdu wszystkim naszym pasażerom. Dlatego jako pierwszy przewoźnik w Polsce postanowiliśmy uruchomić specjalne wagony, przeznaczone do przewozu rowerów – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Każdy wagon liczy ponad trzydzieści metrów kwadratowych i pomieści około sześćdziesięciu rowerów. Wagony kosztowały blisko 200 tysięcy złotych.

To rozwiązanie wymaga stosunkowo niedużych nakładów finansowych, a wydatnie zwiększy komfort pasażerów. Pokazują to przykłady z Austrii czy Czech, gdzie podobna oferta funkcjonuje z powodzeniem od lat – podkreśla Wojciech Zdanowski, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich. – Biorąc pod uwagę specyfikę naszego regionu, gdzie infrastruktura rowerowa jest stale unowocześniana i rozbudowywana, zakup i modernizacja wagonów cargo jest naturalną konsekwencją działań, wynikającą z potrzeb naszych pasażerów.

Składy, przy których pojawią się wagony będą miały dodatkową obsługę. Konrketne zasady załadunku i rozładunku zostaną przedstawione podróżnym po przeprowadzeniu analiz. Trasy, na których pojawią się wagony wybrane zostaną na podstawie danych związanych z popularnością wśród rowerzystów.

Koleje Dolnośląskie szykują specjalne wagony na rowery fot. użyczone / Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie szykują specjalne wagony na rowery fot. użyczone / Koleje Dolnośląskie

 

Zobacz także