Dodano: 18 listopada 2024 14:25
Spalarnie odpadów rozwiązaniem na czystą energię? Delegacja z Dolnego Śląska w Wiedniu
Tematy: EcoLogic – Study Trails Eko-logic Elżbieta Szerszeń Grzegorz Kubicki spalarnie śmieci wiedeń
Jak zorganizowane jest zarządzanie gospodarką odpadami w Europie i czy istnieje alternatywa dla gigantycznych składowisk śmieci? To najważniejsze pytania, na które odpowiedzi szukali samorządowcy oraz przedstawiciele departamentów odpowiedzialnych za ochronę środowiska z gmin Dolnego Śląska w Wiedniu.
Eko-logic to część dużego projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, promującego najlepsze praktyki w gospodarce odpadami. Wiedeń w tym zakresie jest miastem przodującym. W czasie dwudniowego spotkania uczestnicy odwiedzili punkt selektywnej zbiórki odpadów oraz spalarnie śmieci obsługujące Wiedeń. Uczestnicy podkreślają, że świadomość mieszkańców Wiednia jest zupełnie inna niż w Polsce.
– Świadomość, że spalarnia odpadów nie jest czymś złym, lecz wręcz przeciwnie – może być pięknym obiektem, nawet w centrum miasta, to coś niesamowitego. Dla mnie ta spalarnia była dziełem sztuki, a nie tylko obiektem technologicznym. Sam fakt, że spalarnia wytwarza ciepło systemowe, które później trafia do mieszkańców, jest ogromną korzyścią. Dzięki temu pozbywamy się ton odpadów, uzyskując ciepło, które jest bardzo potrzebne, i nie spalamy wtedy węgla, lecz wykorzystujemy energię powstałą ze spalania odpadów – mówi Elżbieta Szerszeń, Dyrektor Pionów Inwestycyjnych i Nieinwestycyjnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.
– Albo na ostatnim etapie unieszkodliwiania odpadów będziemy je składować, albo równolegle poddawać obróbce termicznej – mówi Grzegorz Kubicki z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Podkreśla również, że na Dolnym Śląsku obecnie nie ma ani jednej tego typu instalacji. Droga do ich powstania jest daleka, ale nie niemożliwa.
– Rozmawia się o tym, są propozycje, ale niezwykle ważna jest rzetelna akcja informacyjna poprzedzająca rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, nawet na etapie planistycznym takich instalacji – dodaje Grzegorz Kubicki.
Zdobycie zaufania mieszkańców oraz rzetelna akcja informacyjna są kluczowe dla powodzenia takich projektów. Od tego zależy, czy w planach zagospodarowania przestrzennego zostaną ujęte takie inwestycje.
Program „EcoLogic – Study Trails” jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i w 90% finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Zobacz także
- Dramatycznie brakuje krwi. Apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu
- Koszykarze dla powodzian. Obszerna fotorelacja z meczu Górnika Wałbrzych z Twiedzą Kłodzko
- Burger Drwala wrócił do znanej restauracji. Kilka lat temu jego miłośnicy zablokowali skrzyżowanie w Wałbrzychu
- Wałbrzych. Powiatowy Urząd Pracy zamyka swoje filie. Urzędnicy będą pełnić dyżury
- Ostatnia szansa, aby zapisać się na Bieg Mikołajkowy dla Hospicjum w Wałbrzychu
- Zaginął 16-latek z Lubachowa. Policja prosi o pomoc!
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.