Dodano: 16 maja 2024 10:54

Sokołowsko. Kruszy się wieża byłego sanatorium. Potrzebne duże pieniądze

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Zaledwie 25 tysięcy z 250 potrzebnych na remont wieży w byłym sanatorium dra Brehmera w Sokołowsku udało się zebrać w internetowej zbiórce na ten cel. Pieniędzy jest dramatycznie mało, mimo tego podjęto już pierwsze prace.

Te prace musiały być podjęte, ponieważ gzyms wysokiej na kilkadziesiąt metrów wieży zaczął się niebezpiecznie obsypywać. Z tego, co udało się zebrać starczyło pieniędzy na pierwsze prace przygotowawcze i awaryjne zabezpieczenie wieży:

– Budowla jest bardzo wysoka, musimy zamontować specjalistyczne rusztowania, które ma muszą po prostu wspiąć się na tą wieżę. Niestety niektóre koszty są nie do uniknięcia. Obecnie prowadzimy już pewne prace, bo też staramy się pozyskiwać środki od innych darczyńców czy od firm zaangażowanych. Składamy też inne aplikacje. – wyjaśnia Zuzanna Foght z Fundacji InSitu, która jest właścicielem obiektu.

REKLAMA

Przypomnę, że neogotycki budynek byłego sanatorium dra Brehmera spłonął w 2005 roku. Od 2007 jest zarządzany i mozolnie odbudowywany właśnie przez fundację in Situ. Cześć z wieżą to pierwszy, oddany do użytku w 2015 roku fragment tego ogromnego gmachu, położonego w sercu rozległego parku.

– Po pierwsze organizujemy kilka razy do roku ważne wydarzenia, jakim jest festiwal filmowy Hommage a’Kieślowski czy Sanatorium Dźwięku, czy też spotkania literackie. Ale także w tej przestrzeni parkowej znajdują się turyści, którzy sobie po prostu oglądają to miejsce. Jest to po prostu zagrożenie, które chcielibyśmy natychmiastowo zniwelować i przywrócić tam przestrzeń do użytkowania.

Jak powiedziała Zuzanna Foght zbiórka pieniędzy na zabezpieczenie i remont wieży będzie trwała. Co ciekawe – dla donatorów – niezależnie od wpłaconej kwoty – przewidziano prezenty w postaci karnetów czy wejściówek na dziejące się w Sokołowsku wydarzenia artystyczne – od festiwali i koncertów po spotkania z twórcami i seanse w kultowym już kinoteatrze Zdrowie.

Wieża w sanatorium w Sokołowsku. Fot. Fundacja inSitu

Międzynarodowy festiwal Kieślowskiego fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Międzynarodowy festiwal Kieślowskiego fot. A. Pisarska/ Dziennik Wałbrzych

Wieża sanatorium. Fot użyczone

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zobacz także