Dodano: 11 marca 2024 08:00

Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival ponownie w Wałbrzychu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolejna edycja Sokołowsko Jazz, wydarzenia tworzonego przez organizatorów Sanatorium of Sound w Sokołowsku, norweskiego PUNKT Festival oraz kuratora Piotra Turkiewicza, zawita do Wałbrzycha. Stanie się tak dzięki współpracy z Filharmonią Sudecką w ramach projektu „EduRemix Filharmonia Sudecka – Sokołowsko”. Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival trwać będzie w dniach 15-17 marca, a w jego programie znajdzie się 7 koncertów, dwa z nich odbędą się w Wałbrzychu.

Współpraca z Filharmonią Sudecką ma eksponować zwłaszcza edukacyjny aspekt tego wydarzenia, który zakłada poznawanie nietypowych form muzycznych, łączenia gatunków, prezentowanie współpracy artystów na polu szeroko rozumianej muzyki współczesnej, jazzu, muzyki improwizowanej oraz sztuki dźwięku. Dlatego organizatorzy proponują nieoczywiste otwarcie Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival, którym będzie… koncert symfoniczny. Jego program odbiegnie jednak od tego, co zazwyczaj można usłyszeć w filharmonii – zdominuje go muzyka gruzińska zaprezentowana przez artystów z Gruzji – Veriko Tchumburidze (skrzypce) i Miriana Khukhunaishviliego (dyrygenta), który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej.

Wątek gruziński jest nowością tej edycji festiwalu, który w swoim założeniu prezentuje współpracę artystów z Norwegii i Polski. Jest to idea zrodzona z potrzeby pokazania z jednej strony tego, co najnowsze i daleko wychodzące poza ramy wąskiego postrzegania jazzu i muzyki improwizowanej, a jednocześnie nawiązania do projektów i synergii między artystami, którzy od dłuższego już czasu rozpoznawalni są na rynku. Awangarda, współczesny, jazz, pop, improwizacja, symfonika… właśnie taka mieszanka stylistyk na trzy marcowe dni przejmie sale koncertowe w Sokołowsku i Wałbrzychu.

REKLAMA

Bodaj najbardziej spektakularnym przykładem takiej synergii jest od wielu lat międzynarodowy kwartet saksofonisty Macieja Obary (ECM). W ramach Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival organizatorzy zaprosili go do specjalnego projektu. Udział wezmą w nim również: jego przyjaciel z kwartetu: Ole Morten Vågan – jeden z najbardziej szanowanych i rozchwytywanych basistów europejskich, Kit Downes – fenomenalny pianista i improwizator oraz Veslemøy Narvesen – czołowa perkusistka młodego pokolenia w Norwegii.

Z kolei jedna z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat – Amalia Umeda – zaprezentuje prapremierę swojej najnowszej płyty w kwartecie (razem z Franciszkiem Raczkowskim, Michałem Aftyką i Michałem Szeligowskim), który od kilku lat wnosi powiew świeżości do polskiej sceny muzyki improwizowanej. Podobną rolę na scenie norweskiej zaczyna odgrywać wokalistka Benedikte Askedalen, która na Festiwalu wystąpi w projekcie „How to Sallie” współtworzonym razem z Olem Petterem Ålgårdem, Eirikiem Lindtnerem oraz gościnnym udziałem Olava Hanema. Podopieczna jednego z kuratorów PUNKT – Jana Banga – coraz głębiej sięga do współczesnej sceny norweskiego popu. Czy ma to jeszcze coś wspólnego z jazzem? Czy musi mieć?

Podczas Sokołowsko Meets Punk Festival wystąpią również artyści, którzy od wielu lat są bezdyskusyjnie liderami bardzo otwartego podejścia do muzyki i spokojnie można ich nazwać obywatelami świata improwizacji – koncertują bowiem niemalże non stop od dekad. Nadal jednak zachowują bardzo świeże podejście do każdego z projektów. Trio Trzaska/Håker Flaten/Nilssen-Love będzie zapewne jednym z najbardziej organicznych projektów tej odsłony festiwalu w Sokołowsku.

PROGRAM SOKOŁOWSKO JAZZ MEETS PUNKT FESTIVAL

15.03.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
WIOSNA W GRUZJI
Program:
Sulkhan Nasidze – Symfonia Kameralna
Giya Kancheli – Chiaroscuro na skrzypce i orkiestrę kameralną
Robert Schumann – I Symfonia B-dur Wiosenna
Wykonawcy:
Mirian Khukhunaishvili – dyrygent
Veriko Tchumburidze – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

16.03.2024, sobota, godz. 19:00
Sokołowsko, Kino Zdrowie
AMALIA UMEDA QUARTET
Wykonawcy:
Amalia Umeda Quartet:
Amalia Umeda – skrzypce
Franciszek Raczkowski – fortepian
Michał Aftyka – kontrabas
Michał Szeligowski – perkusja

16.03.2024, sobota, godz. 20:00
Sokołowsko, Kino Zdrowie
BENEDIKTE ASKEDALEN “HOW TO SALLIE” QUARTET

16.03.2024, sobota, godz. 21:00
Sokołowsko, Kino Zdrowie
PUNKT LIVE REMIX
Live Remix – koncertów AMALIA UMEDA QUARTET oraz Benedikte Askedalen Quartet – realizowany przez Jakub Skowroński, Piotr Motyl.

17.03.2024, niedziela, godz. 15:00
Sokołowsko, Kino Zdrowie
INGEBRIGT HÅKER FLATEN / MIKOŁAJ TRZASKA / PAAL NILSSEN-LOVE
Wykonawcy:
Ingebrigt Håker Flaten – kontrabas
Mikołaj Trzaska – saksofon
Paal Nilssen-Love – perkusja

17.03.2024, niedziela, godz. 16:00
Sokołowsko, Kino Zdrowie
PUNKT LIVE REMIX
Live Remix – koncertów Ingebrigt Håker Flaten / Mikołaj Trzaska / Paal Nilssen-Love oraz Maciej Obara / Kit Downes / Ole Morten Vågan / Veslemøy Narvesen

17.03.2024, niedziela, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
MACIEJ OBARA / KIT DOWNES / OLE MORTEN VÅGAN / VESLEMØY NARVESEN
Wykonawcy:
Maciej Obara – saksofon
Kit Downes – fortepian
Ole Morten Vågan – kontrabas
Veslemøy Narvesen – perkusja

Bilety na pojedyncze koncerty, bilety jednodniowe oraz karnety dostępne są na platformie Going.: https://bit.ly/3TpcNy5. Bilety na koncerty odbywające się w Filharmonii Sudeckiej można zakupić również w kasie biletowej filharmonii oraz bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl

Projekt „EduRemix Filharmonia Sudecka – Sokołowsko” w ramach Sokołowsko Jazz Meets Punkt Festival jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji na stronie festiwalu: https://bit.ly/4ccB3Lc

 

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

fot. użyczone Filharmonia Sudecka

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także