Dodano: 25 stycznia 2022 10:40

 Sokołowsko. Beton w miejscu zielonego skweru. Mieszkańcy mówią zdecydowane „nie”

Tematy: 


W samym centrum Sokołowska w miejscu urokliwego, zielonego skweru powstać ma ogromny betonowy plac –  to pomysł włodarzy gminy na rewitalizację tej części miasteczka. Mieszkańcy Sokołowska mówią – to betonowy koszmar.

– To mają być takie betonowe kręgi, w takim układzie amfiteatralnym, czyli jakby na dole w takim zagłębieniu coś w rodzaju takiej małej sceny pośrodku, dookoła z takimi betonowymi schodami, na których będzie można usiąść. – powiedziała Monika Dziadkowiec, mieszkająca w Sokołowsku od kilkunastu lat

Zagłębiona kilka metrów w głąb betonowa misa w założeniu stanowić ma miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Pomysł zalania betonem  zielonego skweru Kieślowskiego nie podoba się części mieszkańców, którzy nie zgadzają się z koncepcją zaproponowaną przez gminę i projektantów.

–  Ten projekt po prostu z takiego estetycznego i architektonicznego punktu widzenia projektem złym, nie do zaakceptowania i wydaje mi się, że ten skwer Kieślowskiego można by było poddać jakimś takim delikatnym zabiegom rewitalizacyjnych. Natomiast nie widzę sensu, żeby tutaj oferować Sokołowsku tego typu betonowy plac – powiedział Karol Morawski, prezes stowarzyszenia Oko na Soko.

Przez cały grudzień gmina zbierała uwagi mieszkańców dotyczące zaproponowanych zmian. 4 stycznia wszystkie wnioski i opinie zostały przekazane urzędnikom. Mieszkańcy boją się jednak, że ich uwagi nie zostaną uwzględnione i w miejscu zielonego skweru powstanie wielka, betonowa patelnia.

– Przede wszystkim chcielibyśmy zobaczyć kilka alternatywnych projektów. My nie jesteśmy architektami i nie jesteśmy urbanistami, ale wiemy co nam się podoba, a co nam się nie podoba. Oczekiwalibyśmy żeby przedstawiono nam kilka koncepcji, nad którymi moglibyśmy dyskutować. Tak się nie stało. Powstała tylko ta jedna koncepcja. – dodaje Monika Dziadkowiec.

Sokołowsko to urokliwa miejscowość położona w górskiej dolinie nieopodal polsko-czeskiej granicy. Przed wojną nazywana śląskim Davos, po wojnie słynąca z leczenia chorób płuc. To właśnie tu spędził dzieciństwo się Krzysztof Kieślowski. Co rok odbywa się tu festiwal filmowy poświęcony słynnemu reżyserowi. I to skwer nazwany właśnie imieniem Krzysztofa Kieślowskiego  ma być teraz przebudowany.

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zobacz także