Dodano: 25 stycznia 2022 10:40

 Sokołowsko. Beton w miejscu zielonego skweru. Mieszkańcy mówią zdecydowane „nie”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W samym centrum Sokołowska w miejscu urokliwego, zielonego skweru powstać ma ogromny betonowy plac –  to pomysł włodarzy gminy na rewitalizację tej części miasteczka. Mieszkańcy Sokołowska mówią – to betonowy koszmar.

– To mają być takie betonowe kręgi, w takim układzie amfiteatralnym, czyli jakby na dole w takim zagłębieniu coś w rodzaju takiej małej sceny pośrodku, dookoła z takimi betonowymi schodami, na których będzie można usiąść. – powiedziała Monika Dziadkowiec, mieszkająca w Sokołowsku od kilkunastu lat

Zagłębiona kilka metrów w głąb betonowa misa w założeniu stanowić ma miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Pomysł zalania betonem  zielonego skweru Kieślowskiego nie podoba się części mieszkańców, którzy nie zgadzają się z koncepcją zaproponowaną przez gminę i projektantów.

REKLAMA

–  Ten projekt po prostu z takiego estetycznego i architektonicznego punktu widzenia projektem złym, nie do zaakceptowania i wydaje mi się, że ten skwer Kieślowskiego można by było poddać jakimś takim delikatnym zabiegom rewitalizacyjnych. Natomiast nie widzę sensu, żeby tutaj oferować Sokołowsku tego typu betonowy plac – powiedział Karol Morawski, prezes stowarzyszenia Oko na Soko.

Przez cały grudzień gmina zbierała uwagi mieszkańców dotyczące zaproponowanych zmian. 4 stycznia wszystkie wnioski i opinie zostały przekazane urzędnikom. Mieszkańcy boją się jednak, że ich uwagi nie zostaną uwzględnione i w miejscu zielonego skweru powstanie wielka, betonowa patelnia.

– Przede wszystkim chcielibyśmy zobaczyć kilka alternatywnych projektów. My nie jesteśmy architektami i nie jesteśmy urbanistami, ale wiemy co nam się podoba, a co nam się nie podoba. Oczekiwalibyśmy żeby przedstawiono nam kilka koncepcji, nad którymi moglibyśmy dyskutować. Tak się nie stało. Powstała tylko ta jedna koncepcja. – dodaje Monika Dziadkowiec.

Sokołowsko to urokliwa miejscowość położona w górskiej dolinie nieopodal polsko-czeskiej granicy. Przed wojną nazywana śląskim Davos, po wojnie słynąca z leczenia chorób płuc. To właśnie tu spędził dzieciństwo się Krzysztof Kieślowski. Co rok odbywa się tu festiwal filmowy poświęcony słynnemu reżyserowi. I to skwer nazwany właśnie imieniem Krzysztofa Kieślowskiego  ma być teraz przebudowany.

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Źródło: Facebook Gmina Mieroszów

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zobacz także