Sobięcin i Biały Kamień na nowo odkryte

31 maja 2016 10:50.

Za nami kolejna historyczno-kulinarna podróż po objętych rewitalizacją dzielnicach Wałbrzycha. Trasy ostatnich dwóch spacerów, które odbyły się w ubiegłą sobotę, w ramach projektu Akcja – Rewitalizacja wiodły przez Sobięcin i Biały Kamień.

Pierwszy spacer rozpoczął się o godz. 10:00. Grupa spacerowiczów, wśród których był prezydent Roman Szełemej ruszyła ulicą 1 Maja w stronę górnego Sobięcina.

Uczestnicy przekonali się, że Sobięcin (niem. Hermsdorf), dziś zapomniany i odsunięty na margines miasta, ma w swojej historii kilka ciekawych i nieodkrytych kart. Do początku XX wieku był samodzielną miejscowością, w której na przestrzeni lat mieszkało 3 ministrów różnych rządów. To właśnie na Sobięcinie po raz pierwszy raz na świecie skoksowano węgiel.

REKLAMA

Spacerowicze zwiedzili zabytkowy koścół Św. Józefa Oblubieńca, budynek po dawnym „Ekonomiku” – niegdyś siedzibę dyrekcji Konsorcjum Gluckhilf-Fridenshofnung Grube, szyb „Irena”, szyby „Siostrzane”, w których mieszczą się sklepy i magazyny, oraz dawny Górniczy Dom Kultury, w którym mieściło się kino „Victoria” – a dziś siedziba Wabrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na trasie spaceru znalazło się Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Niepokalanek im. Bł. Matki Marceliny Darowskiej, oraz piękny ogród przy budynku. W parku im. M. Kopernika, położonym w bliskim sąsiedztwie III Liceum Ogólnokształcącego spacerowicze mogli obejrzeć sześćsetletni bruk. Na zakończenie nadarzyła się okazja do rozmowy i przekazania pomysłów na ożywienie miejsc w dzielnicy Pracownikom Biura ds. Rewitalizacji Miasta i RCWIP

***
Kolejny spacer ruszył się o godz. 14.00 z Placu Kołłątaja, obok siedziby MZB na Białym Kamieniu. W tematykę wprowadziła uczestników legenda o kamieniu granicznym, otwierającym niegdyś wjazd do wsi o nazwie Weiss Stein. Kamień, który do dziś dnia można zobaczyć i dotknąć jest fragmentem ogromnego głazu narzutowego narzutowego „Biały Kamień”, od którego swoją nazwę wzięła wałbrzyska dzielnica.

W strugach padającego deszczu, podziwiając okazałe kamienice znajdujące się po obu stronach ul. Gen Andersa grupa powędrowała w kierunku ul. Ratuszowej. Kiedy po II wojnie światowej Biały Kamień otrzymał prawa miejskie, powołano lokalną władzę z burmistrzem na czele, a jej siedzibą stał się okazały budynek, zwany Ratuszem, przy ulicy Ratuszowej. Kiedy na przełomie lat 50. i 60. XX w. Biały Kamień włączono do granic administracyjnych Wałbrzycha budynek przestał pełnić swoją funkcję, jednak ulica do dziś dnia nosi nazwę Ratuszowa.

Przez mijankę (dawniej w tym miejscu mijały się jednotorowe linie tramwajowe), kościół parafialny św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej grupa zakończya spacer przy „Starej Piekarni” na ul.Daszyńskiego 7, w której uczestnicy mieli okazję posłuchać o historii piekarnictwa, historii, upadku i wreszcie rewitalizacji budynku, obejrzeć pamiątki rodziny Frąckowiaków oraz skosztować przysmaków przygotowywanych według tradycyjnych receptur.

Organizowane w ramach projektu „Program rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2015-2025” spacery historyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, były atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego dla bardzo licznej grupy mieszkańców, zainspirowały uczestników do kolejnych spotkań, rozmów i tworzenia pomysłów na ożywienie miejsc
w których żyją.

BK2

28.05.2016. Wałbrzych. Uczestnicy spaceru zorganizowanego w ramach cyklu Akcja Rewitalizacja podczas. Fot. użyczona

BK4

28.05.2016. Wałbrzych. Uczestnicy spaceru zorganizowanego w ramach cyklu Akcja Rewitalizacja podczas. Fot. użyczona

Sob4

28.05.2016. Wałbrzych. Uczestnicy spaceru zorganizowanego w ramach cyklu Akcja Rewitalizacja podczas. Fot. użyczona

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 31 maja 2016 10:50
`