Smog w Wałbrzychu. Wysoki poziom pyły PM10 w powietrzu. Jest ostrzeżenie

15 listopada 2021 14:57. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dziś i jutro w Wałbrzychu można spodziewać się wysokiego stężenia pyły PM10. O możliwości przekroczenia „poziomu informowania” dla tego pyłu informuje Dolnośląski Urząd Wojewódzki. To drugi z trzech stopni poziom ostrzeżenia. Źle mogą czuć się osoby cierpiące na choroby układu krążenia czy układu oddechowego.

Ostrzeżenie wydane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki obowiązuje od dziś do 17 listopada do północy. Dotyczy nie tylko Wałbrzycha, ale także powiatów dzierżoniowskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego, świdnickiego czy karkonoskiego. Problemy mogą być także we Wrocławiu czy Jeleniej Górze.

Z powodu wysokiego stężenia pyłu PM 10 w powietrzu gorzej mogą czuć się osoby cierpiące z powodu chorób serca. Jak czytamy w ostrzeżeniu opublikowanym na oficjalnej stronie Wałbrzycha mogą one odczuwać ból w klatce piersiowej czy brak tchu.

REKLAMA

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – czytamy w ostrzeżeniu.

Służby zalecają by ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu i nie wietrzyć w tych dniach mieszkania.

PM 10 to mieszanka bardzo małych cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Pojawia się między innymi w okresie grzewczym w skutek palenia w piecach węglem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 listopada 2021 14:57
`