Smog w Wałbrzychu. Na stronach miasta informacja o ryzyku dotyczącym pyłu PM10. Lepiej unikać aktywności na zewnątrz

7 lutego 2023 14:35. Pożar sadzy w konimie w kamienicy przy ulicy Wrocławskiej. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia „poziomu informowania” dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Złe warunki mogą pojawiać się dziś i jutro. Smog może dokuczać osobom przewlekle chorym. Warto rozważyć ograniczenie aktywność na zewnątrz, nawet, jak jesteśmy zdrowi.

Na takie warunki wrażliwe są osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca czy układu oddechowego, seniorzy, kobiety w ciąży i małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia: osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – czytamy w ostrzeżeniu na oficjalnej stronie Wałbrzycha.

REKLAMA

Jakie są zalecenia? Warto ograniczyć aktywność na zewnątrz. Specjalisći radzą, by ograniczyć także wietrzenie pomieszczeń. Osoby cierpiące na astmę mogą częściej odczuwać objawy. Warto także zadbać w tych dniach o osoby przewlekle chore.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 lutego 2023 14:35
`