Śmierć zagląda w oczy świebodzickim sklepikarzom. Do 7 hipermarketów na ulicy Strzegomskiej dołączy ósmy – Kaufland.

10 września 2015 10:58. Zatwierdzony przez Starostę Świdnickiego projekt "zabudowy wielorodzinnej z możliwością prowadzenia handlu detalicznego we wbudowanych pomieszczeniach na parterze budunków". Mat. użyczone.

Tematy: 


Ulica strzegomska w Świebodzicach, przez mieszkańców nazywana żartobliwie Market Strasse, wzbogaci się o kolejny market wielkopowierzchniowy. Jednak okoliczności w jakich został zatwierdzony projekt budowy tego hipermarketu budzi mnóstwo kontrowersji i wątpliwości.

Teren przeznaczony do sprzedaży, należący wówczas do PKP, na mocy uchwały komisji Komisji Budżetu i Planowania Przestrzennego Rady Miejskiej w Świebodzicach o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Rady z 11 lipca 2013 roku został przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną, z możliwością handlu detalicznego w pomieszczeniach wbudowanych znajdujących się na parterze budynków.

Teren od PKP wykupił prywatny inwestor, który zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Świdnicy o zgodę na budowę obiektów, których charakter zgodny miał być z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W nie do końca jasnych okolicznościach do projektu złożonego u Starosty dotarli świebodziccy radni, którzy na sesji Rady Miejskiej przedstawili go burmistrzowi Świebodzic, Bogdanowi Kożuchowiczowi.

Projekt zagospodarowania terenu przedstawiał budynek dwukondygnacyjny, w którym znajdują się 3 mieszkania o powierzchni 30m2 każde. Do nich inwestor dopisał suszarnię i wózkarnię o łącznej powierzchni 600m2 oraz taras o powierzchni 2400m2. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w pomieszczeniach parterowych zaplanowano handel detaliczny – zajmujący 3000m2 hipermarket Kaufland.

W czerwcu 2015 roku burmistrz Kożuchowicz oprotestował nie wydaną jeszcze decyzję Starosty Świdnickiego, podważając jej zasadność oraz zarzucając nadużycia i nadinterpretację przepisów.

Żadnego nadużycia w przedstawionym projekcie nie widział jednak Starosta Świdnicki, który projekt przyjął, odrzucając jednocześnie protest burmistrza Świebodzic. Od zatwierdzonej decyzji odwołali się okoliczni mieszkańcy.

Ulice Wałbrzyska i Strzegomska w to najdłuższa, tranzytowa arteria komunikacyjna Świebodzic, przebiegająca przez ścisłe centrum miasta. Na jej całej długości znajduje się już 7 sklepów wielkopowierzchniowych, o łącznej powierzchni  ponad 25 tysięcy m2. W ciągu ostatnich 3 lat, odległości niecałych 200m od siebie lat powstały tam Biedronka, Aldi, Neonet, Media Markt i Pepco. Przy wyjeździe do Wałbrzycha stoi hipermarket Tesco a vis a vis niego, kolejna Biedronka.

Kupcy i sklepikarze świebodziccy skarżą się, że markety zabiły mały handel detaliczny, mieszkańcy na to, że nieprzystosowana do obsługi ciężarowych aut dostawczych ulica Strzegomska staje się niedrożna i niewydolna komunikacyjnie.

Jak daleko sięgnie absurd decyzji administracyjnych urzędników wydających pozwolenia na budowę sklepów wielkopowierzchniowych? Przekonamy się niebawem. Mieszkańcy Świebodzic od decyzji Starosty odwołali się do Wojewody Dolnośląskiego. Będziemy śledzili sprawę.

Dodano: 10 września 2015 10:58
.
 • swiebodziczanin pisze:

  Nie rozumie tych publikacji , moim zdaniem są nieprawdziwe, ja pracuje z ludźmi i każdy jest za ,,kaufandem,, ,i jeszcze mówią że Lidl by się przydał. O drobnym handlu zwłaszcza spożywczym było pomyśleć przed biedronka mi , tesco ,polo Intermarche, Aldi. 90 procent Świebodziczan jest za kapłanem . I nie wiem skąd te rzekome oburzenie w mediach , sądzę ,że nieprawdziwe , coś jest nie tak….

 • świebo1 pisze:

  I niestety-stało się nie będzie kauflandu- będzie dziura i zadupie bo nikt normalny tam nie postawi domów.

 • vivaldi pisze:

  to dobrze ze wchpdzi kaufland,wiekszosc mieszkancow czeka na ten sklep.

 • vivaldi pisze:

  wiekszosc mieszkancow czeka na klep kaufland, bo widza korzysci dla siebie , co do cen ,wyboru prodoktow i jakosci.

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `