Dodano: 11 września 2020 18:50

Smakuj Lokalnie. Dziczyzna z Nadleśnictwa Świdnica

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Dziczyzna na naszych stołach gości od dawien dawna. Gdy tylko zajrzymy do startej książki kucharskiej to znajdziemy tam przepisy na różne dania z dziczyzny. To jest coś co od zawsze jest w tradycji polskiej – mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica. To właśnie to nadleśnictwo uruchomiło Punkt Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny. Teraz dzika czy sarnę od myśliwych może kupić każdy.

Do tej pory możliwości kupna dziczyzny bezpośrednio od myśliwych były mocno ograniczone.

To mięso jest zdrowsze. Wszystkie te zwierzęta, które żyją w lesie karmią się same, nie są karmione sztucznie, mięso nie zawiera takiej ilości cholesterolu, jak wieprzowina czy wołowina – przekonuje Malwina Boncol.

REKLAMA

Jeżeli ktoś chce kupić dziczyznę w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej Nadleśnictwa Świdnica powinien skontaktować się z samym nadleśnictwem czy w siedzibie leśnictwa łowieckiego w Piskorzowie.

Leśnicy sprzedają tusze w skórze. Dziki są badanie w kierunku ASF. Punkt jest objęty kontrolą lekarza powiatowego weterynarii. Tusze saren, jeleni czy muflonów można kupić oczywiście pod warunkiem, jeżeli pozwala na to sezon łowiecki.

Zbliżamy się do pełni sezonu łowieckiego. Od pierwszego września możemy już polować na jelenie. Pozyskujemy też dziki. Na ten czas ta dziczyzna jest dostępna w naszej sprzedaży bezpośredniej. Od pierwszego października rozpoczyna się pełnia sezonu łowieckiego. Dostępna jest sarnina, muflon i dzik – mówi Hubert Malaga z Nadleśnictwa Świdnica.

Punkt uruchomiono bo leśnicy chcą zachęcać do konsumpcji dziczyzny, zdrowego mięsa. Dziczyzna oferowana przez świdnickich leśników nie jest dostępna od ręki. Zamówienia realizowane są zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni, oczywiście zgodnie z kalendarzem polowań.

Dziczyzna jest zdrowa. Ma niski poziom tłuszczowy. Jest strawna, jest po prostu dobra. Obecnie mamy bardzo dużo przepisów na dziczyznę. Ja posłużę się  słowami swojej mamy, która zawsze mówiła im mniej się kombinuje, tym lepiej wychodzi – dodaje Malaga.

Produkty z polskich lasów można kupić także na stronie dobrezlasu.pl.

Punkt Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny fot. Dziennik Wałbrzych

Punkt Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny fot. Dziennik Wałbrzych

Punkt Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny fot. Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także