Ślisko na drogach. Niebezpiecznie w górach. W końcu zima!

3 stycznia 2019 13:57. Wypadek na drodze krajowej numer 35. fot. użyczone / Marek Poręba OSP Mieroszów

Tematy: 


Drugi dzień trudnych warunków na dolnośląskich drogach. Przelotne, ale intensywne opady śniegu sparaliżowały przed południem ruch na autostradzie A4. Sporo problemów mieli także kierowcy poruszający się krajową 8 w okolicach Ząbkowic Śląskich i Kłodzka. Wciąż spore utrudnienia są w rejonie Jeleniej Góry. Opady śniegu nie ominęły także Wałbrzycha. W ciągu kilkudziesięciu minut zrobiło się biało i bardzo ślisko.

Przedpołudniowa śnieżyca w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych/Dziennik Wałbrzych

W Kowalowej samochód osobowy uderzył w wiadukt kolejowy. Nikomu nic się nie stało. W kilku miejscach na krajowej 35 z Wałbrzycha do Wrocławia auta wpadły do rowu. Bardzo trudne warunki panowały przed południem także na dolnośląskim odcinku A4. W ciągu kilkunastu minut spadło miejscami dziesięć centymetrów śniegu, który zalegał na jezdni.

REKLAMA

Autostrada A4, 03.01.2019 Fot. użyczone / czytelnik

Do odwołania zamknięte jest dla ciężarówek przejście graniczne w Jakuszycach. Tiry nie radzą sobie miejscami także na krajowej 8 w okolicach Kudowy-Zdroju. Przed południem, na wysokości Szklar bus zderzył się z samochodem dostawczym. Cztery z siedemnastu osób podróżujących busem zostały ranne. Koło Złotego Stoku, na jednej z lokalnych dróg w poślizg wpadła śmieciarka. Samochód dachował i wpadł do rowu.

Ze śniegiem nie poradziły sobie dziś nawet służby drogowe we Wrocławiu. Tam po godzinnych, intensywnych opadach śniegu, miasto zostało na kilka godzin sparaliżowane. Obecnie ruch powoli wraca do normy.

Zdaniem synoptyków przelotne opady śniegu, ale już znacznie słabsze, mogą pojawiać się do końca dnia. Zimowa aura utrzyma się natomiast przynajmniej do końca przyszłego tygodnia.

Półtorametrowe zaspy

Fatalne warunki panują także w Karkonoszach. Na szczycie Śnieżki wiatr wieje z prędkością ponad stu kilometrów na godzinę. Temperatura odczuwalna waha się w okolicach minus trzydziestu stopni. W Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy GOPR ostrzegają, że piesze wędrówki w takich warunkach są bardzo trudne. Szlaki są zasypane śniegiem, a miejscami pojawiają się półtorametrowe zaspy.

Kolejne opady

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o kolejnych opadach śniegu dla trzynastu powiatów, w tym dzierżoniowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, świdnickiego, wałbrzyskiego, ząbkowickiego i samego Wałbrzycha.

Zgodnie z prognozami, na wysokości ponad 500 m n.p.m. może spaść od 15 do 20 centymetrów śniegu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 stycznia 2019 13:57
`