Słabe zainteresowanie budżetem obywatelskim. Dziś ostatni dzień głosowania

30 września 2019 08:57. Otwarcie wybudowanego z pieniędzy Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego parking przy kościele pw św. Anny w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Kto nie oddał jeszcze głosu na projekty zgłoszone do Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego może to zrobić jeszcze dziś do północy. To właśnie z końcem ostatniego dnia września mija termin głosowania. Jak do tej pory zainteresowanie tegoroczną edycją budżetu jest słabe. Do piątku swoje głosy oddało niecałe 5 tysięcy mieszkańców.

Pomimo obniżenia wieku do 14 lat głosów w edycji 2020 WBO oddano stosunkowo niewiele. W internetowych komentarzach powtarzają się dwie przyczyny: zniechęcenie niezrealizowanymi projektami z ubiegłych edycji oraz słaby poziom zgłaszancych projektów.

Prezydent miasta odpiera: zrealizowaliśmy jakieś 80-90% zgłoszonych projektów. Część nie doczekała się realizacji z powodów formalnych, część się zwyczajnie zdezaktualizowała – powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezydent Roman Szełemej. Odnosząc się do słabej frekwencji powiedział:

REKLAMA

– Chyba jest już lepiej, niż na początku, ale rzeczywiście mobilizujemy mieszkańców  do głosowania. Dziś (niedziela, 29.09) zwróciłem się do proboszczów wałbrzyskich parafii o odczytanie listu mobilizującego i namawiającego do głosowania. 

Przyczyn słabej frekwencji prezydent dopatruje się w oswojeniu w oswojeniu z samą ideą WBO. Po pierwszych latach pełnych świetnych pomysłów nadszedł czas wypalenia pomysłów i spowszednienia idei. Stąd, poprzez zmiany w zasadach zgłaszania projektów i obniżenie, do 14 lat, wieku uprawniającego do głosowania w programie, próby odświeżenia formuły WBO.

W tym roku mieszkańcy Wałbrzycha mogą wybierać spośród 19 projektów. Według nowych zasad nie ma już projektów ogólnomiejskich. Są jedynie propozycje dzielnicowe. Na WBO przeznaczono 3 miliony złotych, ale żaden z projektów nie może przekroczyć kwoty 620 tysięcy złotych.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 września 2019 08:57
`