Dodano: 11 września 2020 13:22

Skrytki w wojennych schronach? Tajemnice podziemi pod górą Widok w Kamiennej Górze

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Są pierwsze wnioski ze skanowania laserowego schronu z czasów II wojny światowej pod górą Widok w Kamiennej Górze. Porównanie wirtualnie stworzonej mapy obiektu ze szkicami z lat 60. ubiegłego wieku wskazuje, że tuż po wojnie, pod ziemią mogły być zamurowane części obiektu. Udało się także wskazać miejsce, w którym miało być trzecie wejście do schronu.

Schron pod górą Widok został zeskanowany w czerwcu. Choć to znany obiekt, to wciąż krążą wokół niego niewyjaśnione historie. Podziemia powstały z myślą o pobliskiej fabryce włókienniczej, to tu mieli się ukrywać jej pracownicy.

Zeskanowany schron liczy blisko 300 metrów korytarzy. Składa się z kilku pomieszczeń i tuneli. Porównanie zdobytego materiału z mapami terenu pozwoliło na wskazanie trzeciego, potencjalnego wejścia do kompleksu.

REKLAMA

Możemy to potwierdzić jednoznacznie. To jest wejście. Zabrakło czterech metrów, aby z tego kompleksu można było wyjść, co potwierdza, że kompleks nie został ukończony – mówi Krzysztof Wojtas, z Sudety.pro.

Porównanie wirtualnej mapy obiektu ze szkicem, który powstał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku wskazuje także, że w tym okresie w schronie część przestrzeni była zamurowana.

Gdy porównamy rysunek ze skanem z 2020 roku to okazuje się, że w latach sześćdziesiątych nie było dwóch przestrzeni w tym obiekcie – mówi Wojtas.

Dlaczego Milicja Obywatelska nie uwzględniła tych miejsc w swoich szkicach? Można przypuszczać, że przynajmniej jedno z tych miejsc było skrytką.

Jest jedna teoria związana z białą bronią, którą później odnaleziono w Antonówce. Jedna z teorii mówi, że pierwotną lokalizacją skrytki z bronią był obiekt pod górą Widok – dodaje Krzysztof Wojtas.

Skanowanie laserowe wskazało dwa takie miejsca. Oba są dziś drożne i dostępne.

Podziemia pod górą widok każdy może zobaczyć wirtualnie pod adresem – Góra Widok.

 

Podziemia pod górą Widok w Kamiennej Górze

Skanowanie podziemi w Kamiennej Górze fot. Dziennik Wałbrzych

Skanowanie podziemi w Kamiennej Górze fot. Dziennik Wałbrzych

Skanowanie schronu pod górą Widok w Kamiennej Górze. fot. Dziennik Wałbrzych

Skanowanie schronu pod górą Widok w Kamiennej Górze. fot. Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także