Dodano: 11 września 2020 13:22
Skrytki w wojennych schronach? Tajemnice podziemi pod górą Widok w Kamiennej Górze
Tematy: ii wojna światowa kamienna góra podziemia schrony tajemnice
Są pierwsze wnioski ze skanowania laserowego schronu z czasów II wojny światowej pod górą Widok w Kamiennej Górze. Porównanie wirtualnie stworzonej mapy obiektu ze szkicami z lat 60. ubiegłego wieku wskazuje, że tuż po wojnie, pod ziemią mogły być zamurowane części obiektu. Udało się także wskazać miejsce, w którym miało być trzecie wejście do schronu.
Schron pod górą Widok został zeskanowany w czerwcu. Choć to znany obiekt, to wciąż krążą wokół niego niewyjaśnione historie. Podziemia powstały z myślą o pobliskiej fabryce włókienniczej, to tu mieli się ukrywać jej pracownicy.
Zeskanowany schron liczy blisko 300 metrów korytarzy. Składa się z kilku pomieszczeń i tuneli. Porównanie zdobytego materiału z mapami terenu pozwoliło na wskazanie trzeciego, potencjalnego wejścia do kompleksu.
– Możemy to potwierdzić jednoznacznie. To jest wejście. Zabrakło czterech metrów, aby z tego kompleksu można było wyjść, co potwierdza, że kompleks nie został ukończony – mówi Krzysztof Wojtas, z Sudety.pro.
Porównanie wirtualnej mapy obiektu ze szkicem, który powstał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku wskazuje także, że w tym okresie w schronie część przestrzeni była zamurowana.
– Gdy porównamy rysunek ze skanem z 2020 roku to okazuje się, że w latach sześćdziesiątych nie było dwóch przestrzeni w tym obiekcie – mówi Wojtas.
Dlaczego Milicja Obywatelska nie uwzględniła tych miejsc w swoich szkicach? Można przypuszczać, że przynajmniej jedno z tych miejsc było skrytką.
– Jest jedna teoria związana z białą bronią, którą później odnaleziono w Antonówce. Jedna z teorii mówi, że pierwotną lokalizacją skrytki z bronią był obiekt pod górą Widok – dodaje Krzysztof Wojtas.
Skanowanie laserowe wskazało dwa takie miejsca. Oba są dziś drożne i dostępne.
Podziemia pod górą widok każdy może zobaczyć wirtualnie pod adresem – Góra Widok.
Zobacz także
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Czołówka na Świdnickiej. Kilka osób poszkodowanych
Sensacyjne odkrycie czy zapomniana kopalnia? Na budowie tunelu S3 trafiono na starą sztolnię
Hradec Kralove. Czesi ogłosili amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni. Na policję zgłosił się właściciel czołgu
Atak metalową pałką. PiraciDrogowi.pl publikują przerażające nagranie z Wałbrzycha [FILM]
Policja publikuje wizerunek oszusta. Mężczyzna wykorzystywał metodę na blika. Rozpoznajesz go?